W BBC zabrakło Sikorskiego wśród "silnych" kandydatów na szefa NATO

- Wygląda na to, że stanowisko szefa NATO przypadnie duńskiemu premierowi Andersowi Fogh Rasmussenowi - pisze korespondent BBC w Kopenhadze. W tekście poświęconym Rasmussenowi autor wymienia najsilniejszych konkurentów do fotela szefa NATO. Nie ma wśród nich polskiego szefa dyplomacji Radosława Sikorskiego.

Chociaż decyzja, kto obejmie ster Sojuszu Północnoatlantyckiego zapadnie za kilka dni, to brytyjska stacja BBC uznaje go za przesądzony. Według korespondenta BBC w Kopenhadze to stanowisko przypadnie Andersowi Foghowi Rasmussenowi.

-Wygląda na to, że stanowisko szefa NATO przypadnie duńskiemu premierowi - pisze Thomas Buch-Andersen. Autor ma powody, by tak twierdzić. Po poparciu, jakie kandydaturze Rasmussena udzieliły Stany Zjednoczone, Niemcy i Francja, Duńczyk ma to stanowisko praktycznie w kieszeni.

Buch-Andersen wymienia przy okazji potencjalnych, i jak podkreśla "silnych" kontrkandydatów Rasmussena. Są wśród nich minister spraw zagranicznych Norwegii Jonas Gahr Stoere i kanadyjski minister obrony Peter MacKay. To nazwiska, które już wcześniej funkcjonowały na medialnej giełdzie. Dziennikarz nie wspomina natomiast o szefie polskiej dyplomacji Radosławie Sikorskim.

"Budowniczy koalicji"

Autor nazywa Rasmussena "budowniczym koalicji" i jednym z najsilniejszych sojuszników Stanów Zjednoczonych. Przypomina, że zdecydowanie popierał amerykańską "wojnę z terroryzmem" i był osobistym przyjacielem byłego prezydenta USA George'a Busha. To on zdecydował o wsparciu amerykańskiej misji w Iraku i wysłaniu 700 duńskich żołnierzy do Afganistanu.

Korespondent przypomina, że Rasmussen jeszcze nie potwierdził, że ubiega się o stanowisko szefa Sojuszu i odmawia komentarza w tej sprawie. To, jak zaznacza może być jedynie strategicznym posunięciem, by nie zaszkodzić zakulisowym negocjacjom.