Lecisz do Szwajcarii? Teraz już bez paszportu

Od dziś na wszystkich szwajcarskich lotniskach zniesiono kontrolę paszportową dla obywateli Unii Europejskiej, w tym Polski. Szwajcaria zrobiła ostatni krok w przystąpieniu do strefy Schengen.

Od grudnia 2008 roku, czyli od momentu przystąpienia Szwajcarii do Schengen, kontroli paszportowej nie ma na granicach lądowych. Teraz nie będzie kontroli pasażerów z tej strefy na lotniskach. Wzmożone zostaną za to kontrole pasażerów spoza Schengen. Dlatego w portach lotniczych zorganizowano dla nich oddzielne przejścia.

Prezydent Szwajcarii Hans -Rudolf Merz podkreślił, że jest to duży krok Szwajcarii na drodze integracji z Unią Europejską.

Otwarcie się na Schengen jest też bardzo korzystne dla turystki, bo kraj Helwetów jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów z europejskich krajów.

Przystosowanie lotnisk kosztowało Szwajcarię około miliard franków. Tylko modernizacja lotniska w Zurichu kosztowała 50 milionów, ponieważ na potrzeby Schengen otwarto dodatkowy terminal.

Przystąpienie do strefy jest też korzystne dla policji szwajcarskiej. Będzie ona miała bowiem teraz dostęp do wszystkich informacji systemu policyjnego obszaru.