Nowa odkrywka KWB Konin

Kopalnia Węgla Brunatnego Konin może dalej budować odkrywkę Tomisławice w gminie Wierzbinek w powiecie konińskim. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Koninie nie stwierdziło by decyzja wójta gminy zezwalająca na budowę odkrywki była wadliwa prawnie czego domagało się kilkoro mieszkańców gminy wspomaganych przez Greenpeace.

To już druga decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w sprawie odkrywki Tomisławice w ciągu kilku tygodni. W połowie marca SKO postanowiło o wstrzymaniu zgody wójta Wierzbinka na budowę odkrywki. Decyzję podjęto po protestach kilku mieszkańców gminy. To wywołało burzę w regionie konińskim, bo ewentualne zablokowanie powstania Tomisławic mogłoby oznaczać fale zwolnień w kopalni i zapaść całego regionu. Przeciw decyzji protestowali górnicy i samorządowcy ziemi konińskiej.

Teraz kolegium zmieniło zdanie. Uznało, że nie ma podstaw by podważyć zgodę wójta na budowę odkrywki. Zdaniem SKO zarzut stawiany wójtowi gminy przez jej dziewięcioro mieszkańców, że ten nie dokonał dostatecznej oceny wpływu odkrywki na obszar Natura 2000 jest nie uprawniony. W uzasadnieniu decyzji kolegium napisało, że planowana działalność wydobywcza realizowana jest w sposób uwzględniający ochronę środowiska.