Artur Rojek zaśpiewał balladę o generale "Nilu"

Artur Rojek, frontman zespołu Myslovitz, skomponował i zaśpiewał balladę "Mój Tata Generał", która promuje film Ryszarda Bugajskiego "Generał Nil".

Piosenkarza zainspirowała postać generała Augusta Emila Fieldorfa, pseudonim "Nil", legendarnego dowódcy Kedywu Armii Krajowej. Utwór powstał z myślą o akcji społeczno-edukacyjnej "Generał Niepodległej", organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury w ramach obchodów 70. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej. Producentami utworu są Rojek i Andrzej Smolik. W nagraniu wzięła udział Orkiestra Sinfonia Viva pod kierownictwem dyrygenta Tomasza Radziwonowicza.

Posłuchaj "Mój Tata Generał"

Ryszard Bugajski, twórca słynnego "Przesłuchania", w swoim najnowszym obrazie rekonstruuje ostatnie lata życia gen. Fieldorfa. Autentyczna historia jednego z najwybitniejszych ludzi Polskiego Państwa Podziemnego rozpoczyna się w momencie jego powrotu do Polski z zesłania na Syberię, gdzie trafił po aresztowaniu w 1945 roku przez NKWD. Obrazowi towarzyszą retrospekcje z okresu okupacji i konspiracyjnej działalności generała, szczególnie zamach na "kata Warszawy", generała SS Franza Kutscherę. - To bardzo wstrząsający i ważny obraz w historii polskiej kinematografii. Jestem pod dużym wrażeniem - mówi Rojek.

W postać generała wcielił się Olgierd Łukaszewicz. Na ekranie zobaczymy również Alicję Jachiewicz, Annę Cieślak, Magdalenę Emilianowicz, Zbigniewa Stryja, Leszka Lichotę, Macieja Kozłowskiego, Jacka Rozenka i Katarzynę Herman. Premiera 17 kwietnia.

Przeczytaj: Klasa zespół z Naszej-klasy wydał właśnie płytę