PGNiG - Modernizacja ukraińskich gazociągów

W Brukseli rozpoczyna się międzynarodowa konferencja, poświęcona modernizacji ukraińskiego systemu gazowego oraz bezpieczeństwu dostaw błękitnego paliwa państwom europejskim.

Jak dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa, zainteresowana modernizacją ukraińskich gazociągów jest spółka zależna PGNiG - Budownictwo Urządzeń Gazowych Gazobudowa.

Kilka tygodni temu na Forum Ekonomicznym w Kijowie Mirosław Szkałuba, wiceprezes zarządu PGNiG, przekonywał, że Gazobudowa specjalizuje się w modernizacji rurociągów. Jego zdaniem, Gazobudowa dysponuje potencjałem i doświadczeniem po budowie gazociągu jamalskiego. Szkałuba podkreślił, że PGNiG jest zainteresowany modernizacją ukraińskich gazociągów z powodów komercyjnych.

Jak czytamy na stronie internetowej Gazobudowy, w 1998 roku została przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością - ze stuprocentowym udziałem PGNiG S.A. Na rynku istnieje prawie 60 lat. Według Gazobudowy, najważniejszą inwestycją spółki była budowa 270-kilometrowego polskiego odcinka gazociągu tranzytowego Jamał-Europa Zachodnia.

Konferencja w Brukseli była planowana od kilku lat i jej końcowym efektem ma być podpisanie wspólnej deklaracji dotyczącej - między innymi - zreformowania ukraińskiego rynku gazu.