Indie: Za kilka tygodni przylecą AWACS-y z Izraela

Za kilka tygodni Indie otrzymają z Izraela pierwszy samolot wczesnego ostrzegania typu AWACS. Trwają ostatnie procedury związane z zakupem przez Indie amerykańskich samolotów rozpoznawczych przeznaczonych do działania nad Oceanem Indyjskim.

Oba zakupy mają wzmocnić zdolności obronne Indii w obliczu wzrastającej obecności militarnej Chin i Pakistanu w Azji południowej.

Samoloty wczesnego ostrzegania wyposażone będą w izraelski system radarowy Phalcon. Radary umieszczone zostały na rosyjskich Iłach-76 pozostających na wyposażeniu indyjskich sił powietrznych. Lotnictwo indyjskie otrzyma w ciągu roku trzy takie samoloty będące wspólnym produktem izraelsko-rosyjskim. Według ekspertów pozwolą one na dokładną obserwację terytorium Pakistanu przez indyjskie siły powietrzne.

8 samolotów rekonesansowych zakupionych w Stanach Zjednoczonych będzie służyć do działań nad Oceanem Indyjskim, a także do zwalczania okrętów podwodnych oraz jednostek nawodnych. Wyposażone są w torpedy, bomby głębinowe oraz rakiety typu "Harpoon". Zastąpią wysłużone rosyjskie maszyny Tu-142M. Komentatorzy podkreślają, iż jest to indyjska odpowiedź na zwiększającą się obecność jednostek pakistańskich i chińskich na Oceanie Indyjskim . Zakup amerykańskich maszyn rekonesansowych to największy, ponad dwumiliardowy, kontrakt zbrojeniowy podpisany do tej pory ze Stanami Zjednoczonymi.