Brytyjski żołnierz dostanie od prezydenta Krzyż Kawalerski?

Marc Fitzpatrick, brytyjski saper, który 9 dni temu uratował życie Polakowi w trakcie ataku terrorystów na bazę wojskową w Irlandii uzyska od Lecha Kaczyńskiego odznaczenie za odwagę - pisze "Dziennik". W grę wchodzą albo Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, albo Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Do ataku doszło 8 marca w Massereene

21-letni Walijczyk Marc Fitzpatrick - jak informowały brytyjskie władze wojskowe - wskoczył do będącego pod ostrzałem samochodu, którym przyjechał dostawca pizzy (Polak) i wepchnął go pod kierownicę. Jak pisze "Dziennik" (cytując słowa szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksandra Szczygły) - wykazał się niezwykłą odwagą i zasłużył, by Polska go uhonorowała.

Takiego zdania ma być prezydent Kaczyński, który chciałby mu wręczyć odznaczenie osobiście, w Warszawie, albo w Londynie za pośrednictwem polskiego ambasadora.

Sam Fitzpatrick został w zamachu ciężko ranny: kule trafiły w dłoń i płuco, a odłamki raniły mu głowę. Przeżył, podobnie jak trafiony sześcioma kulami Polak.

- Wykazał się niezwykłą odwagą i uratował życie naszemu rodakowi. Decyzja o uhonorowaniu żołnierza armii brytyjskiej już zapadła. Rozpatrywane jest w tej chwili kwestia, czy to będzie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, czy Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej - cytuje Aleksandra Szczygłę "Dz".