Rozpoczęło się zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Hierarchowie zamknęli się już w sali obrad plenarnych w siedzibie episkopatu Polski w Warszawie. Biskupi przede wszystkim wybiorą dzisiaj w tajnym głosowaniu nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu.

Głosować powinno 104 biskupów diecezjalnych i pomocniczych. Ilu przybyło do Warszawy będzie wiadomo po podpisaniu przez nich listy obecności.

- Potencjalnych kandydatów jest 42 - mówi rzecznik episkopatu ks. Józef Kloch. Wśród najpoważniejszych kandydatów wymienia się kard. Stanisława Dziwisza, abp. Sławoja Leszka Głódzia, abp. Kazimierza Nycza i aktualnego przewodniczącego abp. Józefa Michalika.

Ks. Adam Boniecki, redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" nieoczekiwanie wymienia również abp. Henryka Hosera. Według niego gdziekolwiek na świecie ten polski hierarcha się znalazł, to zawsze był wybierany do gremiów kierowniczych. O innych kandydatach powiedział, że każdy ma swoje plusy i minusy. Podkreślił jednak, że sami biskupi jeszcze nie wiedzą kto będzie wybierany

- Osoba najgodniejsza, najbardziej przydatna Konferencji Episkopatu powinna być wybrana - powiedział o nowym przewodniczącym abp Głódź.

Aktualny przewodniczący, abp Józef Michalik, pytany czy będzie ponownie kandydował, odpowiedział, że jest wielu biskupów lepiej przygotowanych od niego. Dodał, że powinna nastąpić wymiana pokoleniowa.