W 25 polskich miastach demonstracje poparcia dla Tybetańczyków

"Tybet - Strefa Okupowana" pod takim hasłem, w 25 miastach Polski odbędą się dziś happeningi i pikiety upamiętniające pięćdziesiątą rocznicę powstania w Tybecie.

Jak przypomina "Gazeta Wyborcza", w Londynie obchody 50. rocznicy powstania trwają już od niedzieli. Dziś ruszają w innych miastach europejskich, w tym w Polsce. W nocy w Warszawie na Rondzie Wolnego Tybetu pojawiła się taśma "TYBET - STREFA OKUPOWANA".

Głównym elementem obchodów rocznicy będzie symboliczne "okupowanie" miejsc takich jak place, budynki, skwery, oraz siedziby polityków. W Warszawie uczestniczący akcji odczytają przed Pałacem Prezydenckim apel do Lecha Kaczyńskiego o zajęcie stanowiska w sprawie Tybetu, a następnie zapalą znicze przed ambasadą Chin.

Akcje w obronie praw Tybetańczyków planowane są również w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu i innych polskich miastach. ęłęóęłęó10 marca 1959 roku w Lhasie przeciwko chińskiej okupacji wystąpiło ponad 300 tysięcy Tybetańczyków. W powstaniu zginęło blisko 86 tysięcy Tybetańczyków. Dalajlama musiał opuścić kraj.