Wojewódzki Sąd Administracyjny: Nasza-Klasa popełniła błąd

Bezskutecznie dopominał się od administratorów serwisu Nasza-Klasa usunięcia swojego zdjęcia (zamieszczonego przez kolegę sprzed lat) ze strony. Mężczyzna zwrócił się ze sprawą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zdjęcie klasowe, na którym widać Tomasza W. zrobiono trzydzieści lat temu. W serwisie Nasza-Klasa zamieścił je jeden z jego szkolnych kolegów - donosi strona wirtualnemedia.pl . Mężczyzna zwrócił się do administratorów serwisu z prośbą o usunięcie fotografii. Pracownicy odmówili.

Kto ma rację?

Decyzję potwierdził generalny inspektor ochrony danych osobowych Michał Serzyński. Jego zdaniem tak stare informacje nie są danymi osobowymi, gdyż nie można dzięki nim zidentyfikować osoby na fotografii.

Tomasz W. zaskarżył jednak orzeczenie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sąd decyzję inspektora uchylił wyjaśniając, że "o naszej tożsamości decyduje też nasza przeszłość".

- Umarzając postępowanie, GIODO uchylił się od odpowiedzi na trudne pytania - możemy przeczytać w uzasadnieniu.

Pracownicy serwisu zwracają uwagę, że wyrok nie oznacza, że nie możemy umieszczać starych zdjęć swoich znajomych.

Wyrok nic nie zmienił

Zdaniem Naszej-Klasy sąd zbadał jedynie konkretny przypadek i nie powinno się jego wyroku interpretować zbyt pochopnie - na portalu nadal można umieszczać klasowe zdjęcia.

Rzecznik prasowy Naszej-Klasy podkreśla, że orzeczenie sądu nie jest prawomocne. Władze serwisu liczą, że o jego kasację poprosi generalny inspektor danych osobowych.