Odkrycie w Kenii: ślady, które mają 1,5 mln lat

Antropolodzy odkryli w Kenii skamielinę, w której zachowały się ślady stóp datowane na 1,5 mln lat wstecz. To najstarszy dowód na to, że homonidzi poruszali się - jak człowiek współczesny - w postawie wyprostowanej.

Ślady stóp odkryto na dwóch płytach skały osadowej niedaleko Ileretu w północnej Kenii. Wyglądają jak ślady stóp człowieka współczesnego.

Według antropologów ślady należą do Homo erectusa. Dostarczają informacji, których nie można zwykle odczytać z kości - pisze w "Science" Matthew Bennett z brytyjskiego uniwersytetu Bournemouth.

Na jednej z płyt zachowały się dwa tropy i kilka pojedynczych śladów. Na drugiej płycie widnieją także dwa tropy i jeden mały, oddzielny ślad - według naukowców należący do dziecka.

Kilka datowanych na podobny okres śladów Homo erectusa odnaleziono już wcześniej na terenach Tanzanii, Etiopii, Kenii i Republiki Południowej Afryki. W 1978 brytyjska antropolog Mary Leakey odkryła w Laetoli w Tanzanii ślady datowane na 3,6 mln lat wstecz, jednak okazało się, że należą do australopiteka, który miał więcej wspólnych cech z małpami niż z człowiekiem współczesnym.