Nowy arcybiskup w Szczecinie

Sandomierski biskup Andrzej Dzięga nowym metropolitą szczecińsko-kamieńskim. Nowy biskup kojarzony ze środowiskiem Radia Maryja zastąpi arcybiskupa Zygmunta Kamińskiego.

Nominacja bpa Dzięgi na to stanowisko nie jest zaskoczeniem. Jego nazwisko jako nowego biskupa szczecińsko-kamieńskiego wymieniali nieoficjalnie kościelni hierarchowie. Dziś w południe jego nominację ogłosił oficjalnie abp Zygmunt Kamiński podczas spotkania ze studentami szczecińskiego seminarium duchownego.

56 letni bp Andrzej Dzięga jest profesorem prawa kanonicznego. W latach 1999-2003 był dziekanem wydziału prawa, prawa kanonicznego i administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jest członkiem Rady Episkopatu ds. Rodziny. W Konferencji Episkopatu Polski jest także m.in. członkiem Zespołu ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja.

Niedawno w liście do wiernych swojej diecezji apelował o modlitwę za parlamentarzystów, by w sprawie regulacji prawnych metody in vitro postępowali "w poszanowaniu prawa naturalnego". W 2007 r. bp Dzięga na mszy św. dla Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze porównał sprawę abp. Stanisława Wielgusa do męczeństwa apostołów. - Ukrzyżowano apostołów Piotra i Andrzeja, ukrzyżowano tysiące chrześcijan, a niektórzy dzisiaj twierdzą, nawiązując do wydarzeń z grudnia i stycznia, że mówienie o krzyżowaniu apostoła Chrystusowego to nadużycie semantyczne. To nie jest nadużycie, to jest prawda - mówił. [Abp Wielgus zrezygnował z urzędu metropolity po oskarżeniach o współpracę z SB - przyp. red.].

Dwa lata temu bp Dzięga wygłosił kazanie podczas "Marszu Życia", który w Warszawie zorganizowały Radio Maryja i Liga Polskich Rodzin. Zabierając głos w sprawie aborcji, powiedział wtedy, że obecne prawo "pozwala bezkarnie odbierać życie najbardziej niewinnym".

Nowy metropolita obejmie swój urząd oficjalnie po ingresie, czyli uroczystości wprowadzenia do katedry w Szczecinie. Do tego czasu dotychczasowy metropolita pełnił będzie funkcję administratora apostolskiego w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Arcybiskup Zygmunt Kamiński skończył w piątek 76 lat. Rok temu, zgodnie z prawem kanonicznym, złożył rezygnację z piastowanego od 1999 r. urzędu metropolity szczecińsko-kamieńskiego. Papież Benedykt XVI przedłużył jednak arcybiskupowi kadencję, prosząc, aby Zygmunt Kamiński "kontynuował posługę metropolity szczecińsko-kamieńskiego przez kolejny rok po osiągnięciu wieku emerytalnego".