Plan szczytu NATO w Krakowie

Nieformalne spotkanie ministrów obrony państw NATO w Krakowie będzie trwało dwa dni - od 19 do 20 lutego. Najważniejszymi tematami rozmów będą: misja w Afganistanie i przyszłość NATO, także w relacji z Ukrainą i Gruzją.

Na tym spotkaniu w Krakowie nie zapadną żadne wiążące decyzje. To tylko preludium do kwietniowego szczytu Paktu Północnoatlantyckiego w Strasburgu i Kahl. Tam zapadną ostateczne decyzje co do przyszłości NATO. W Krakowie jednak, ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich NATO będą mieli okazję do pewnych dyskusji kuluarowych.

Dzień pierwszy: Misja w Afganistanie

Pierwszy dzień tego nieformalnego szczytu to głównie rozmowy o misji w Afganistanie. Stąd też planowana obecność tutaj ministra obrony Afganistanu Abdula Rahima Wardaka. Spodziewane są tu deklaracje w sprawie zwiększenia, przynajmniej na okres sierpniowych wyborów prezydenckich, liczby wojsk w Afganistanie wszystkich krajów uczestniczących w Międzynarodowych Siłach Wsparcia Bezpieczeństwa tej misji. Na tym zależy głównie Amerykanom. NATO chce wiedzieć jak Afganistan wyobraża sobie pomoc wojskową, ale także pomoc w budowie nowego państwa.

W pierwszym dniu nieformalnego szczytu ministrowie będą mieć też okazję do spotkań dwustronnych. Z odchodzącym sekretarzem generalnym NATO Jaapem de Hoop Schefferem w czwartek wieczorem spotka się premier Donald Tusk, a wcześniej szef MON Bogdan Klich. Nasz minister obrony i sekretarz obrony USA Robert Gates podpiszą w czwartek memorandum o współpracy polskich i amerykańskich sił specjalnych. Na tym spotkaniu nie będzie jednak żadnych nacisków na Amerykanów w sprawie tarczy antyrakietowej. Zaplanowane są także dwustronne spotkania szefa polskiego resortu z ministrami obrony: Ukrainy, Słowacji, Gruzji i Australii oraz spotkanie w szerszym gronie z ministrami Litwy, Łotwy i Estonii.

Wieczorem w gmachu głównym Muzeum Narodowego odbędzie się przyjęcie wydane dla uczestników spotkania przez premiera Donalda Tuska.

Krakowskiemu spotkaniu NATO będą towarzyszyć demonstracje przeciwników zbrojeń i wojny w Afganistanie. Protest i "kontrbal" zapowiedzieli

anarchiści.

Dzień drugi: o przyszłości NATO, Ukrainie i Gruzji

Drugi dzień obrad - krótszy - ma być poświęcony przyszłości i transformacji NATO. Sojuszowi potrzebna jest między innymi nowa koncepcja strategiczna, reformie musi być poddana Kwatera Główna, a odpowiedniego kształtu muszą nabrać siły szybkiego reagowania.

Wiemy, że Polska chce, by siły te mogły reagować nie tylko w operacjach stabilizacyjnych, ale i w razie zagrożenia, do którego odnosi się artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego stanowiący o wspólnej obronie w razie ataku na jednego z sojuszników.

Ważne tematy i posiedzenia w piątek to kontakty NATO z Ukrainą i Gruzją. Ministrowie mają też dyskutować o kryzysie i jego wpływie na działania NATO.

Być może po spotkaniu w Krakowie będzie więcej wiadomo, co z powrotem Francji do wojskowych struktur sojuszu. We wtorek premier Francji opowiedział się za debatą parlamentarną w kwestii powrotu Francji do struktur dowódczych NATO.