Kamiński: przyszłość ministra Czumy pod znakiem zapytania

- Wypowiedzi ministra Andrzej Czumy o Pakistanie świadczą o tym, że jest osobą nieroztropną. Coraz mniej jest wątpliwości, czy to będzie dobry minister - mówił w Radiu Zet Michał Kamiński z Kancelarii Prezydenta.

">Długi ministra Czumy oraz seria jego niefortunnych wypowiedzi sprawiają, że nie milkną głosy o jego dymisji. Donald Tusk stoi murem za najmłodszym stażem ministrem w swoim rządzie i zapowiada, że dymisji nie będzie.

Kamiński: Przyszłość Czumy pod znakiem zapytania

Adam Szejfeld (PO), wiceminister gospodarki broni Czumy - W dyskusji o ministrze sprawiedliwości przewijają się dwa wątki - kompetencje i wątek osobisty. Czuma to człowiek srogo doświadczony przez życie. 20 lat spędził na obczyźnie, w bardzo skłóconej chicagowskiej polonii. Nie wiem, na ile doniesienia o sprawach sprzed lat są prawdziwe - mówił w programie Moniki Olejnik.

POPiS wietrzy układ

Jerzy Szmajdziński ironizował, że słowa Donalda Tuska o tym, że sprawa Czumy to akcja układu zbliżają go do Jarosława Kaczyńskiego. - Minister jest dzielnym człowiekiem, ale nie nadaje się do zarządzania ludźmi w ministerstwie - mówił poseł SLD - Nie planujemy składać wniosku o odwołanie ministra. Chcemy, by Pan premier podjął decyzję w zgodzie ze standardami, które głosił. Gdyby się ich trzymał, to Andrzej Czuma być może nie zostałby ministrem. A jak został, to niech się trzyma, i niech nie traktuje inaczej ministra Ćwiąkalskiego, minister Gilowskiej i Czumy - mówi Szmajdziński.

Nieważne karty kredytowe, ważny Pakistan

Prokuratura Krajowa bada, czy minister nie złamał tajemnicy państwowej. Chodzi o jego wypowiedzi o akcji polskiego rządu w sprawie porwanego w Pakistanie Polaka. Minister Czuma twierdził, że część rządu pakistańskiego sprzyja talibom, dlatego nie udało się uwolnić

- Nie ma zręczności w tej wypowiedzi - mówił Szejnfeld - Ale minister Czuma jest w dużym dyskomforcie, bo od rana do wieczora jest atakowany przez opozycję - dodał.

Michał Kamiński dorzucił błyskawicznie: Wszyscy zaczęliśmy tu szlochać - Po czym dodał już bez sarkazmu - Minister został dobrze przyjęty przez opozycję. Nie oceniam tego, co się działo z jego finansami. Ludzie na emigracji mogą wpaść w spiralę długów - dodał wyrozumiale prezydencki minister - Dla mnie problemem z kredytami jest to, czy okłamał premiera i opinię publiczną - mówił Kamiński - Najbardziej porażony jestem wypowiedzią w stanie Pakistanu - dodał.

A było tak pięknie

Jego zdaniem minister mógł podzielić się z opinią publiczną wiedzą, którą uzyskał po lekturze materiałów klauzulowanym. A to już jest zabronione.

- Tego typu nieroztropność sama w sobie jest czymś problematycznym. To ujawnianie informacji o działaniu wywiadu, choćby pośrednio. Mamy do czynienia z serią wypowiedzi, które świadczą o tym, że jest osobą nieroztropną - mówił Kamiński - Kwestia tego, czy to może być dobry minister sprawiedliwości jest coraz mniejszym znakiem zapytania. Wspaniała przeszłość, kontrowersyjna teraźniejszość, przyszłość pod znakiem zapytania - dodał Kamiński.