Balicki o dopalaczach: Prohibicja się nie sprawdza

- Będzie zakaz handlu dopalaczami - zdecydował wczoraj Sejm. Posłowie przyjęli nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. "Za" głosowało 404 posłów, jednak 5 było przeciw jej przyjęciu. Wśród nich znalazł się m.in. były minister zdrowia Marek Balicki. - Prohibicja się nie sprawdza - mówi portalowi Gazeta.pl Balicki. Podkreśla, że trzeba znieść kary za posiadanie niewielkich ilości narkotyków

Putra:Twarde prawo przynosi efekty | wideo

Wśród pięciu posłów przeciwnych zakazowi handlu dopalaczami znaleźli się trzej posłowie SDPL. Oprócz Marka Balickiego to Andrzej Celiński i Izabela Sierakowska. "Przeciw" było także dwóch posłów z Demokratycznego Koła Poselskiego: Marian Filar i Bogdan Lis. Wstrzymali się od głosu Marek Borowski z SDPL i niezrzeszony poseł Paweł Zalewski.

- Polityka "zero tolerancji", karania za posiadanie nawet niewielkiej ilości środków odurzających przegrała wszędzie tam, gdzie została wprowadzona - mówi portalowi Gazeta.pl Marek Balicki. Były minister zdrowia tłumaczy, że poszerzenie tej listy o dopalacze to zwiększenie penalizacji, jak podkreśla "nie do końca zgodnie z prawem unijnym". Przypomina, że wprowadzona w 2000 r. za rządów AWS nowelizacja o zakazie posiadania narkotyków nie spowodowała ograniczenia narkomanii. Doszło wręcz do wzrostu nielegalnego obrotu środkami odurzającymi i spadły ich ceny.- Nie tędy droga - zaznacza Balicki.

"Legalizacja racjonalnym wyjściem"

Sposobem na walkę z narkomanią jest jego zdaniem "redukcja skutków zdrowotnych i mądra edukacja". - W odróżnieniu od alkoholu wiedza na temat skutków zażywania narkotyków jest niewielka. Często zastępuje się ją strachem - mówi. To według niego powoduje, że młodzież "chętnie eksperymentuje".

Balicki podkreśla, że trzeba zastanowić się nad strategią polityki narkotykowej w Polsce. Rozszerzanie listy substancji zakazanych to jego zdaniem "nie jest żadne rozwiązanie problemu". - Powinniśmy pilnie znieść kary za posiadanie niewielkich ilości na własny użytek i wprowadzić mądrą edukację w szkołach - podkreśla poseł SDPL. - Prohibicja się nie sprawdza, a powoduje więcej szkód. Racjonalnym wyjściem byłaby legalizacja - mówi Balicki. Zaznacza jednak, że trudno na ten temat rozmawiać, "bo politycy natychmiast wskakują na wysokie tony i zaczynają straszyć".

Zwycięzcy World Press Photo. Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię: