Ukraiński minister finansów rezygnuje

Ukraiński minister finansów Wiktor Pynzenyk zrezygnował z zajmowanego stanowiska. Decyzję uzasadnił tym, że w obecnych warunkach nie może zrealizować założeń swojej polityki finansowej.

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie Ministerstwa Finansów Pynzenyk podkreślił, że jedną z głównych zasad, jaką się kierował, było stworzenie zrównoważonego budżetu z minimalnym deficytem. W obecnej sytuacji jest to niemożliwe."Zawodowa pozycja ministra finansów stała się zakładnikiem polityki" - napisał Wiktor Pynzenyk.

Spór dotyczy prawdopodobnie budżetu na ten rok. Pynzenyk krytykował ten dokument twierdząc, że jest on oparty na nierealnych liczbach. Także Międzynarodowy Fundusz Walutowy naciskał na zmiany w budżecie, zwracając uwagę na duży deficyt. Z tego też powodu Ukraina nie otrzymała dotąd drugiej części kredytu Funduszu.

Premier Julia Tymoszenko zapewnia jednak, że deficyt nie jest tak duży, a nawet mniejszy niż w Japonii. Prawie codziennie przekonuje też, że sytuacja gospodarcza Ukrainy nie jest taka zła.

Pod koniec stycznia media ujawniły tajną notatkę Pynzenyka, w której określił on stan spraw mianem tragicznego. Od razu po tym minister znalazł się oficjalnie w rządowym szpitalu pod Kijowem. Do dnia dzisiejszego przebywał na zwolnieniu lekarskim.