Zahi Hawass, sekretarz generalny Egipskiej Służby Starożytności, powiedział dziennikarzowi Jerusalem Post, że odkrycia dokonano w niedzielę. Komnata ulokowana jest na głębokości 11 metrów. Osiem mumii było w sarkofagach. Pozostałe znajdowały się w niszach ścian komnaty grobowej.
Zdaniem Abdela Hakima Karara, asystenta Hawassa, mumie pochodzą z różnych okresów. Część z nich datowana jest na około 640 rok przed Chrystusem. Natomiast nie otwarty dotąd sarkofag, wykonany z wapienia i zapieczętowany gipsem, jest od nich znacznie starszy. - Sądzimy, że pochodzi z czasów Starego Państwa. Może z 5. Dynastii, która rządziła w latach 2494-2345 przed naszą erą - powiedział agencji Reuters.
Archeolodzy planują otworzyć sarkofag pod koniec tego tygodnia. Mają nadzieję znaleźć w nim amulety złożone w "opakowaniu" mumii. Podkreślają, że znalezienie nietkniętego pochówku na tak znanej nekropolii jak Sakkara to rzadkość, bo złodzieje plądrowali ją już w czasach starożytnych.
Egipscy archeolodzy dodają, że w odkrytej komnacie grobowej znaleźli również sarkofag, wykonany z drzewa, który nie był otwierany od czasów faraonów. Jednak, jak podejrzewa Karar, do tego sarkofagu mogli dobrać się już starożytni rabusie. - Wewnątrz była mumia mężczyzny. Według inskrypcji nosił imię Pa-di-en-Hery - dodał Karar.
- To niewątpliwie ciekawe odkrycie. Tym cenniejsze, że potwierdza nasze ustalenia - powiedział "Gazecie" prof. Karol Myśliwiec z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN w Warszawie, który od 14 sezonów kieruje polskimi misjami archeologicznymi w Sakkarze. - Nasze wykopaliska prowadzimy po stronie zachodniej piramidy Dżesera, egipskie oddalone są około pół kilometra od naszych i znajduja się bliżej piramidy Unisa. Znalezienie tam takiej podziemnej galerii pochówków jest jak najbardziej normalne. Wiek znaleziska określa częściowo imię mężczyzny z drewnianego sarkofagu. Pa-di-en-Hery znaczy: "Ten, którego stworzył bóg Horus". To typ imienia z okresu 25.-26. dynastii. Wskazuje na okres przedptolemejski czyli lata 700-400 p.n.e. Natomiast trudno mi jest wypowiadać się o wieku kamiennego sarkofagu. Tu potrzebne są badania. Zwłaszcza że mumie pojawiły się dopiero u schyłku Starego Państwa czyli pod koniec trzeciego tysiąclecia przed naszą erą.
Sakkara badana jest przez archeologów z różnych krajów od ponad 150 lat. Znajduje się ok. 30 km na południe od Kairu. Turyści znają ją głównie z pierwszej piramidy - tzw. schodkowej - faraona Dżesera, zbudowanej ponad 4600 lat temu. Jest tam jednak nie mniej słynna nekropolia dworzan z czasów Starego Państwa, czyli sprzed ponad 4,2 tys. lat. Archeolodzy często znajdują na niej również pochówki sprzed około 2500 lat.