Hiszpania: eksplodował samochód-pułapka

Przed madrycka siedzibą Ferrovialu, koncernu zajmującego się budową autostrad i sieci kolejowych, eksplodował samochód-pułapka. Nikt nie został ranny. Do ataku przyznała się baskijska organizacja terrorystyczna ETA.

Wybuch samochodu-pułapki

Półtorej godziny przed eksplozją anonimowy rozmówca zadzwonił w imieniu ETA do Czerwonego Krzyża i poinformował o miejscu podłożenia bomby. Policja miała czas na zabezpieczenie okolicy.

Samochód- pułapka eksplodował na przeciwko siedziby Ferrovialu - firmy odpowiedzialnej za budowę kolei szybkiego ruchu w Kraju Basków. Na inwestycję nie zgadza się ETA, ponieważ - jak twierdzi - kolej przechodzić będzie przez ekologicznie czyste tereny regionu. Ostatnią śmiertelną ofiarą terrorystów był Ignacio Urria - jeden z odpowiedzialnych za tę inwestycję.

Poranna eksplozja ma prawdopodobnie związek z decyzją Najwyższego Trybunału o niedopuszczeniu do wyborów ugrupowań sympatyzujących z ETA. Głosowanie do parlamentu Kraju Basków odbędzie się 1 marca i po raz pierwszy w historii Hiszpanii wśród kandydatów nie będzie osób ideologicznie związanych z organizacją terrorystyczną.