Sprawdź, jakie choroby grożą twojemu dziecku

Warszawski Szpital im. św. Rodziny przy ul. Madalińskiego wprowadza pilotażowy program badania krwi noworodków. Badanie to ma na celu wykrycie chorób, na jakie dziecko może być narażone w przyszłości.

Szpital przy Madalińskiego to pierwsza placówka położnicza w Polsce, która wdraża nowe testy dla noworodków. Na świecie są one praktykowane od dawna. - O tym, że istnieje potrzeba tego typu badań wiadomo było nie od dziś - mówi prof. Bogdan Chazan. - Dopiero teraz jednak okazało się, że istnieje możliwość ich przeprowadzenia w Polsce, a nasz szpital zainteresował się tym jako pierwszy.

Zdaniem dyrektora warszawskiej placówki, badanie jest bardzo przydatne, gdyż pozwala na wczesne wykrycie chorób u noworodków, a co za tym idzie, daje większe szanse na ich wyleczenie. - W ramach badania przesiewowego krwi przeprowadza się testy na obecność u noworodka ponad 30 chorób metabolicznych, m.in. fenyloketonurii - mówi prof. Chazan. - Można wykryć także szereg rzadko występujących schorzeń metabolicznych, które wymagają odpowiedniego postępowania z noworodkiem, żeby nie doszło do klinicznej manifestacji choroby.

Badania w szpitalu im. św. Rodziny ruszają w przyszły poniedziałek. Od noworodków zostanie pobrana krew, która następnie zostanie wysłana na testy do Niemiec. Szpital podpisze umowę z niemieckim laboratorium na rok. - Posiada ono odpowiednie atesty Unii Europejskiej, wiarygodność badań jest więc bardzo duża - zapewnia dyrektor szpitala. Jednocześnie szpital nie wyklucza, że jeśli w Polsce znajdą się laboratoria zainteresowane przeprowadzaniem podobnych badań, nawiąże z nimi współpracę.

Badania noworodków są bezpłatne. Szpital finansuje je ze środków pozyskanych głównie z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na razie nie wiadomo, czy Ministerstwo Zdrowia będzie zainteresowane wdrożeniem podobnego programu w innych szpitalach w Polsce. - Być może za nami pójdą inni, bo to krok w dobrym kierunku - ocenia prof. Chazan.

Dyrektor szpitala nie ukrywa, że badania mogą podnieść atrakcyjność jego placówki. - Musimy przygotować się na większą liczbę pacjentek - mówi prof. Chazan.

Poszukają chorób we krwii noworodków