Naklejki pomogą w walce ze swastykami

Paweł Huelle, Krzysztof Skiba, Janina Ochojska - to tylko niektóre z osób, które poparły apel Stowarzyszenia ?Nigdy Więcej? o usuwanie z Allegro gadżetów z nazistowskimi emblematami.

Stowarzyszenie "Nigdy Więcej" rozpoczyna ogólnopolską kampanię przeciwko sprzedawaniu na Allegro gadżetów z nazistowskimi emblematami . Można tam kupić m.in. flagi i kubki ze swastykami. Kilkanaście dni temu Dariusz Paczkowski, współpracownik Nigdy Więcej, wysłał do portalu linki z takimi aukcjami, prosząc o ich zdjęcie. Jednak Allegro odmówiło. "Uprzejmie informuję, że podane przez Pana aukcje nie naruszają regulaminu Allegro. Analiza wykazuje jednoznacznie, że opis żadnej z nich nie nosi znamion przestępstwa: nie nawołuje do nienawiści rasowej, etnicznej, do nienawiści na tle narodowościowym lub wyznaniowym, a tylko w takim przypadku mogłyby zostać usunięte. W świetle naszych zasad nie mamy podstaw do usunięcia takich aukcji" - taką odpowiedź dostał od Jolanty Adamskiej z Allegro.

Stąd właśnie pomysł ogólnopolskiej kampanii - działacze stowarzyszenia chcą nią przekonać Allegro do zmiany zdania. Nigdy Więcej poprosiło o poparcie apelu różne znane osoby. Podpisali się pod nim już m.in. Janina Ochojska, Paweł Huelle i Krzysztof Skiba. - "(...) Wobec takich postaw nie można być obojętnym. Ich tolerowanie może bowiem prowadzić do eskalacji tego zdecydowanie negatywnego zjawiska" - napisał pod apelem Witold Klaus ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. E-maile w tej sprawie wysyłają do portalu także jego użytkownicy.

Allegro zdania nie zmienia, dlatego Nigdy Więcej startuje z naklejkami rozlepianymi w największych polskich miastach. - Chcemy w ten sposób zachęcić jak najwięcej osób do podpisania naszego apelu - tłumaczy Paczkowski. - Mamy nadzieję, że jednak przyniesie to jakiś efekt - dodaje.

Paczkowski przypomina, że akcja nie jest wymierzona w kolekcjonerów zbierających autentyczne historyczne pamiątki. Jednak jeśli ktoś domowym sposobem produkuje i sprzedaje np. kubki ze swastykami, to jego zdaniem jest to propagowanie nazizmu. Być może produkcja takich pamiątek będzie w Polsce zakazana. Gotowy jest już projekt nowelizacji kodeksu karnego przygotowany przez posłów PiS-u. Jeśli wejdzie w życie, za produkowanie i sprzedaż takich gadżetów będą grozić dwa lata więzienia.

Polecamy: Czy beskidzkie kurorty mają być jak Zakopane?