Cyryl intronizowany na patriarchę rosyjskiej Cerkwi

W moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela intronizowano 16. w historii patriarchę rosyjskiej Cerkwi. W środę Sobór Pomiestny wybrał na tę funkcję metropolitę smoleńskiego i kaliningradzkiego Cyryla.

Przybycie metropolity do Soboru ogłosiło bicie dzwonów w świątyni. Podczas ceremonii intronizacji Cyryl zdjął szaty metropolity i został odziany w szaty patriarsze, otrzymał też insygnia władzy cerkiewnej, w tym 14-wieczne berło rosyjskich patriarchów, które na co dzień jest przechowywane w Muzeum Kremla. W tym czasie w świątyni zabrzmiało podniosłe "Aksios" czyli "dostojny". W nabożeństwie uczestniczyły cztery najbardziej znane chóry cerkiewne Moskwy.

W intronizacji, czyli wyniesieniu na urząd patriarchy, brało udział 5 tysięcy ludzi. Obecni byli niemal wszyscy biskupi rosyjskiej cerkwi i uczestnicy Soboru Pomiestnego oraz prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew i premier Władimir Putin, prezydent Mołdawii Władimir Woronin i przedstawiciele carskiego domu Romanowów.

Na intronizacji kościół katolicki reprezentował przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Popierania Jedności Chrześcijan kardynał Walter Kasper . Z Warszawy przyjechał zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa oraz prawosławny ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej arcybiskup Jakub.

Cyryl jest następcą Aleksego II, który zmarł 5 grudnia. Dzień jego intronizacji, czyli 1 lutego będzie nowym świętem rosyjskiej cerkwi prawosławnej. 62-letni Cyryl jest 16. patriarchą w historii rosyjskiej Cerkwi od wprowadzenia tego urzędu w 1589 roku. Na patriarszym tronie zastąpił zmarłego 5 grudnia 2008 roku w wieku 79 lat Aleksego II, który przewodził Cerkwi od 1990 roku.