Rotunda bez banku - apelują urbaniści

Bank w Rotundzie dusi narożnik Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich. Budynek musi się zmienić, tylko jak albo w co? Różne pomysły mają urbaniści i władze banku.

- Rotunda to nasz okręt flagowy - zapewnia Izabela Świderek-Kowalczyk, rzecznik banku PKO BP. - Szykujemy jego lifting. Rozmawiamy na ten temat z kilkoma pracowniami architektonicznymi - wyjawia. Szczegółów nie chce zdradzić. Mówi, że na to za wcześnie. Zapewnia, że "bryła budynku na pewno będzie zachowana".

Restauracja zamiast banku?

Rotunda to lekki, przeszklony budynek zaprojektowany w latach 60. przez zespół pod kierownictwem architekta Zbigniewa Karpińskiego. Coś z nim trzeba zrobić. Ludzie się przy nim umawiają na spotkania, ale tylko dlatego, że jest bardzo charakterystyczny i łatwo go znaleźć. Po godz. 18, kiedy centrum miasta powinno tętnić życiem, Rotunda jest martwa. W ciągu dnia też wygląda smętnie. Nawet jeśli w środku są ludzie, to tego nie widać. Budynek jest zwykle owinięty banerem reklamującym konta czy lokaty.

Na martwotę miejsca zwrócili uwagę internauci z portalu www.skyscrapercity.com. "WIELKIM BŁĘDEM JEST lokalizacja w Rotundzie BANKU, tam powinna być restauracja i kawiarnia, pamiątki, mały sklep z dziełami sztuki (na piętrze) z widokiem na Warszawę! Rotunda doskonale nadaje się na restaurację i galerię sztuki, ponieważ ma aż trzy poziomy (-1,0,1)" - dowodził forowicz podpisujący się Tomasz5678.

Dariusz Hyc z pracowni Maas, jeden z projektantów przebudowy pobliskiego pasażu Wiecha, przytakuje. Jego zdaniem bank w Rotundzie utrudnia urządzenie miejskiego placu. Zamiast niego jest zaniedbana i niezdefiniowana przestrzeń. - Rzeczywiście lepiej byłoby, gdyby budynek miał funkcję bardziej ekspansywną, otwierającą się na miasto. A bank jest introwertyczny - zwraca uwagę. Jego pracownia naszkicowała projekt przekształcenia okolic Rotundy w plac będący przedłużeniem pasażu. - Gdyby w Rotundzie umieścić restaurację, świetnie by się to w tę koncepcję wpisało - uważa.

- Cenię tradycję, nie podobało mi się, że restauracja Kameralna przestała być restauracją Kameralną. Ale należałoby rozważyć zmianę funkcji Rotundy - przyznaje Krzysztof Domaradzki, architekt i urbanista, jeden z autorów modernizacji Krakowskiego Przedmieścia. - To rzeczywiście mogłoby być fajne miejsce na np. restaurację z wielkomiejskim widokiem, może nawet ze składanymi szybami? Bank nie musiałby stamtąd całkiem zniknąć, po prostu nie musi chyba zajmować całej powierzchni.

Miasto promować Rotundą

- Rotunda jest pomyłką. Niski pawilon w centrum miasta to marnowanie miejsca. A już lokowanie tam banku to zupełny absurd, tam powinna być kawiarnia, sklepy. Banki w najlepszych punktach miasta to zaraza, którą przechodzimy w ekspresowym tempie - uważa Andrzej Wyszyński, architekt, który dziewięć lat temu zaprojektował dla PKO BP na miejscu Rotundy stumetrowy walcowaty wieżowiec. Jego niższe piętra proponował przeznaczyć na usługi. Na taki budynek nie chciały jednak zgodzić się władze Warszawy, a i bank też z czasem zmienił zdanie. Potem architekt rysował jeszcze dla francuskiego inwestora drugi wieżowiec, który miał zająć miejsce nie tylko Rotundy, ale także biurowca Universalu (jego dolne kondygnacje też miały zająć usługi), ale firma nie doszła do porozumienia z PKO BP.

- Rotundę na pewno trzeba zachować, to jest cenny budynek - podkreśla Jolanta Przygońska, wiceprezes Warszawskiej Okręgowej Izby Urbanistów. Ale też jest za usunięciem stamtąd banku. - Mamy ich w okolicy chyba więcej, niż potrzeba [PKO BP ma placówkę zaledwie 400 m dalej, przy ul. Sienkiewicza]. To na pewno znakomite miejsce na ośrodek informacji miejskiej. Samo centrum, łatwy dojazd, budynek tak charakterystyczny, że nie sposób go z niczym pomylić, a jego sylwetka mogłaby być wykorzystywana przez miasto do celów promocyjnych - uważa.

- Na pewno nie zrezygnujemy z Rotundy - podkreśla rzecznik banku PKO BP. - To zawsze był nasz budynek, specjalnie dla nas zaprojektowany. Jest nierozerwalnie związany z historią naszego banku. W lutym upłynie 30 lat od tragicznego wybuchu, w którym zginęło 49 naszych pracowników. Choćby z tego względu trudno mi sobie wyobrazić ulokowanie w nim restauracji - przekonuje.

Sprawdź najlepszy rozkład jazdy komunikacji miejskiej w Warszawie