Policjanci CBŚ wkraczali do mieszkań podejrzanych wspierani przez miejscowych mundurowych. Zatrzymani mężczyźni zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Cieszynie (Śląskie). Za nielegalną produkcję i posiadanie broni, amunicji i materiałów wybuchowych grozi im do 10 lat więzienia.
Podczas akcji parę razy niezbędne okazało się wezwanie specjalistycznych zespołów saperskich by bezpiecznie przetransportować i zdetonować znalezione przez policjantów materiały wybuchowe. Stanowiły one duże zagrożenie dla niczego nieświadomych sąsiadów.
Policjanci CBŚ w czasie akcji przejęli łącznie 134 egzemplarze broni palnej długiej, 40 broni palnej krótkiej, 4 broni palnej gazowej, 124 istotne części broni palnej, 8958 sztuk amunicji różnego rodzaju i kalibru, 326 pocisków, granatów i zapalników zawierających materiał wybuchowy (granaty ręczne i moździerzowe, pociski artyleryjskie, petardy wojskowe, zapalniki), 3 ręczne wyrzutnie pocisków (tzw. "pancerfaust") oraz 10,7 kg trotylu, 1,5 kg amonitu, 2,8 kg prochu strzelniczego.
Zabezpieczoną broń skierowano do specjalistycznych badań mających na celu m.in. potwierdzenie jej cech użytkowych oraz weryfikację, czy nie była używana do popełniania przestępstw. Od wyniku opinii wydanej przez biegłych ekspertów uzależniona będzie treść zarzutów, jakie usłyszą pozostali posiadacze broni.
W sprawie, w której jest już 29 podejrzanych, policjanci zabezpieczyli dotychczas 216 egzemplarzy broni palnej i 10614 sztuk amunicji. Śledztwo prowadzone jest już od ponad roku i w znacznym zakresie dotyczy broni kupowanej poprzez aukcje internetowe.
Serwis policyjni.pl poleca: CBŚ zatrzymało współpracownika "kasjera Pruszkowa"