Politycy PO ręczą za Karnowskiego

Czołowi politycy z konserwatywnego skrzydła PO, przyjaciele, a także arcybiskup ręczą za prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego i podpisują się pod listem do sądu, aby nie stosowała aresztu wobec polityka. Do akcji poparcia przyłączył się także Lech Wałęsa.

Akcję zbierania podpisów zorganizowali zwolennicy prezydenta Sopotu, gdy dziś przed godz. 13 okazało się, że Jacek Karnowski usłyszał osiem zarzutów prokuratorskich i może zostać aresztowany.

W środę sąd nie podjął decyzji, czy zastosować wobec Karnowskiego areszt. Posiedzenie w tej sprawie ma być kontynuowane w czwartek o godz. 10.

Wniosek prokuratury o areszt dla Jacka Karnowskiego wpłynął w środę o godz. 14. Sąd ma 24 godziny na jego rozpatrzenie.

Ręczą z Karnowskiego

- Wiele osób złożyło poręczenie za Karnowskiego, żeby został wypuszczony na wolność i odpowiadał z wolnej stopy - mówi Antoni Pawlak, rzecznik prasowy Gdańska. - Jedną z osób, która złożyła swój podpis jest Paweł Adamowicz (PO), prezydent Gdańska.

Swoje poparcie wyraził także były prezydent Lech Wałęsa. Przebywa on obecnie za granicą, ale na pytanie, czy podpisze list poparcia, odpisał mailem: Zgadzam się.

- Głęboko wierzę, że postawienie zarzutów nie rozstrzyga o winie. Często przed sądem tego typu zarzuty się nie sprawdzają, czego życzę Jackowi Karnowskiego. Dlatego poczekajmy na proces, poczekajmy na wyrok i nie wydawajmy pochopnych sądów - mówi Paweł Adamowicz.

Udało nam się potwierdzić, że swój podpis złożył także pomorski poseł PO Arkadiusz Rybicki.

- Ja też się podpiszę, mam pełne zaufanie do tego człowieka, to mój wieloletni przyjaciel - deklaruje Aleksander Hall, działacz opozycji demokratycznej, patron gdańskich konserwatystów.

Reprezentująca prezydenta mec. Joanna Grodzicka przedstawiła sądowi listę nazwisk osób gotowych poręczyć za jej klienta.

Jak nam się udało ustalić w dwóch źródłach, są tam nazwiska posła Jarosława Gowina (PO), arcybiskupa Tadeusz Gocłowskiego, byłego metropolity gdańskiego, a także Jana Kozłowskiego - marszałka województwa i szefa PO na Pomorzu.

Abp. Tadeusz Gocłowski potwierdza: - Znamy się z Jackiem Karnowskim niemal od zawsze, dobrze prowadzi swoje miasto i kontynuuje działalność poprzednich prezydentów. Jak się jest dwadzieścia sześć lat na Wybrzeżu, jak ja, to się zna ludzi. A to jest człowiek, który dawał dowody swojej uczciwości.

Polecamy - Sprawa korupcji w sopockim magistracie