Abp Abel: Szatan atakuje kościoły i cerkwie

- Szczególnie dziękujemy ci, ekscelencjo - mówił prawosławny abp Abel do abp Józefa Życińskiego, który tydzień temu wystąpił w obronie hierarchów Kościoła prawosławnego oskarżanych o współpracę z SB.

Abp Abel był w niedzielę gościem nabożeństwa ekumenicznego w bazylice oo. Dominikanów na lubelskim Starym Mieście na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Zwierzchnik prawosławnej diecezji lubelsko - chełmskiej, który w aktach IPN figuruje jako zarejestrowany przez SB w 1984 roku tajny współpracownik "Krzysztof" wygłosił w czasie nabożeństwa kazanie.

- Dziś żyjemy w trudnych czasach, a szatan walczy z Chrystusem ludzką ręką i to bardzo silnie. Walka szatana z Chrystusem znajduje swoje przedłużenie w walce z Kościołem - stwierdził abp Abel.

- Agresja na nasze Kościoły ma ten sam cel: skłócić wiernych z ich pasterzami i księży między sobą - dodał prawosławny hierarcha.

Nazwiska abp Abla, zwierzchnika prawosławnej diecezji lubelsko - chełmskiej, a także innych hierarchów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego znalazły się w aktach IPN. Wynika z nich, że Andrzej Popławski, czyli abp Abel, został w 1984 roku zarejestrowany przez Służbę Bezpieczeństwa, jako tajny współpracownik "Krzysztof".

Informacje z IPN na temat prawosławnych biskupów podchwyciła "Rzeczpospolita", która opublikowała obszerny tekst o współpracy TW "Jurka" z SB. "Jurkiem" miałby być abp Sawa, zwierzchnik polskiego prawosławia.

18 stycznia w lubelskiej cerkwi katedralnej pw. Przemienienia Pańskiego abp Życiński nazwał oskarżenia wobec prawosławnych "niesprawiedliwymi" i nie wystarczająco udokumentowanymi.

W niedzielę w bazylice oo. Dominikanów abp Abel gorąco dziękował lubelskiemu metropolicie za poparcie dla polskiej Cerkwi.

- Mam pełnomocnictwo od zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, metropolity Sawy, by szczególnie podziękować ekscelencji - zwrócił się abp Abel do abp Życińskiego.

- Istnieje eschatologiczna pewność naszego zwycięstwa nad szatanem. Nastąpi triumf Chrystusa. Módlmy się o Boże spraw naszych Kościołów w Polsce i nie tylko - zakończył kazanie abp Abel.