Chiny podarowały Tajwanowi pandy

W zoo w Tajpej po raz pierwszy zaprezentowano zwiedzającym parę pand wielkich, podarowanych przez chiński rząd. Według komentatorów, przyjęcie przez tajwańskie władze pary pand to krok na drodze pojednania pomiędzy Pekinem a Tajpej.

Wśród pierwszych osób, które odwiedziły pandy w zoo w Tajpej, był prezydent Tajwanu Ma Ying-yeou. Władze Tajpej na uroczyste powitanie pand zaprosiły także około 500 dzieci z miejscowych sierocińców.

Chińczycy z kontynentu nieprzypadkowo dobrali także imiona pary pand wielkich. "Tuan Tuan" i "Yuan Yuan" składają się w słowo "zjednoczenie", co stanowi wyraźną aluzję do dążeń władz w Pekinie, które wciąż uznają Tajwan za zbuntowaną prowincję Chin.

Mieszkańcy Tajpej będą mogli odwiedzać pandy od 26 stycznia, kiedy to w Azji Wschodniej rozpoczyna się nowy rok księżycowy - Rok Byka. Władze miasta prognozują, że dzięki pandom co roku zoo odwiedzać będzie około 6 milionów osób - dwukrotnie więcej niż dotychczas. Na całym świecie żyje obecnie około 1600 pand wielkich.