Ogłoszono nominacje do Oscarów

Amerykański film "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona" otrzymał najwięcej, bo 13 nominacji do tegorocznych Oscarów. Film ten wyprzedził amerykańsko-brytyjski obraz "Slumdog. Milioner ze slumsów", który otrzymał 10 nominacji.

W kategorii najlepszy film nominowano amerykańsko-brytyjski obraz "Slumdog. Milioner ze slumsów" oraz amerykańskie obrazy: "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona", "Frost/Nixon", "Zaklinacz słów" i "Obywatel Milk".

W kategorii najlepsza główna rola męska nominowano Brada Pitta za kreację w filmie "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona", Richarda Jenkinsa za "Spotkanie", Franka Langellę za "Frost/Nixon", Seana Penna za rolę w "Obywatelu Milku" i Mickey'a Rourke'a za "Zapaśnika".

Wśród aktorek szanse na Oscara za rolę pierwszoplanową mają Anne Hathaway za rolę w filmie ''Rachel wychodzi za mąż'', Angelina Jolie za ''Oszukaną'', Marisa Leo za ''Frozen River'' Meryl Strip za ''Wątpliwość'' oraz Kate Winslet za ''The Reader. Zaklinacz słów''.

Zgodnie z oczekiwaniami nieżyjący, australijski aktor Heath Ledger został pośmiertnie nominowany w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy za rolę Jokera w ''Mrocznym Rycerzu''. Nominacje w tej kategorii otrzymali także Josh Brolin za rolę w filmie "Obywatel Milk", Philip Seymour Hoffman za "Wątpliwość", Robert Downey Junior za rolę w komedii "Jaja w tropikach" oraz Michael Shannon za "Drogę do szczęścia". Zdaniem wielu krytyków, największe szanse na zdobycie Oscara ma Ledger. Byłby to pierwszy Oscar przyznany pośmiertnie.

Wśród aktorek nominowano Hiszpankę Penelopę Cruz za rolę w filmie Woody Allena "Vicky Cristina Barcelona", Violę Davis i Amy Adams za role w "Wątpliwości", Taradżi Henson za "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona" oraz Marisę Tomei za rolę w "Zapaśniku".

W kategorii najlepszy reżyser nominowano Brytyjczyka Danny'ego Boyle'a za film "Slumdog. Milioner ze slumsów" oraz Amerykanów: Davida Finchera za "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona", Rona Howarda za "Frost/Nixon", Gusa Van Santa za "Obywatela Milka" oraz Stephen Daldry'ego za film "Zaklinacz słów".

W kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny nominowano francuski film "Klasa", izraelski "Walc z Bashirem", niemiecki "Baader Meinhof Complex", austriacki "Zemsta" i japoński "Departures".

Nominacje ogłosił w Hollywood amerykański aktor Forest Whitaker. W głównych kategoriach nie ma filmów ani artystów z Polski.