"Washington Post": Obama zmieni zasady zatrzymań i przesłuchań, prowadzonych przez CIA

Wśród wielu zarządzeń, które jeszcze w czwartek ma podpisać prezydent USA Barack Obama, będą dokumenty modyfikujące zasady zatrzymań i przesłuchań, prowadzonych przez CIA - pisze "Washington Post".

Zdaniem dziennika zarządzenia przewidują m.in. "ograniczenie standardów przesłuchań we wszystkich amerykańskich obiektach na świecie do (standardów) zawartych w podręczniku armii (Army Field Manual) i zakazanie agencji przetrzymywania podejrzanych o terroryzm w tajemnicy w więzieniach krajów trzecich".

Doradca prawny Białego Domu Gregory Craig, który w ostatnich tygodniach pracował nad projektami zmian, a w ostatnich dniach konsultował je z Demokratami, w środę przedstawił je Republikanom na Kapitolu - relacjonuje czwartkowy "Washington Post".

Ostatnia wersja wspomnianego podręcznika, poprawionego w 2006 roku, wyraźnie zakazywała technik przesłuchania m.in. z psami, które miały zastraszyć podejrzanych, stosowania elektrowstrząsów i symulowania topienia, co jest przez organizacje praw człowieka uznawane za torturę.

Według "Washington Post", stanowi to dowód, że Obama od pierwszego dnia prezydentury jest zdecydowany "użyć władzy i kapitału politycznego dla odżegnania się od niektórych z najbardziej kontrowersyjnych praktyk administracji George'a W. Busha".