"Dz": Na drogi zabrak這 miliarda z這tych?

Firmy, kt鏎e podpisa造 kontrakty z Generaln Dyrekcj Dr鏬 Krajowych i Autostrad, odchodz z kwitkiem, bo instytucji odpowiedzialnej za budow dr鏬 zabrak這 pieni璠zy - pisze "The Wall Street Journal Polska", dodatek ekonomiczny do "Dziennika".

Problemy bud瞠tu dały się we znaki firmom drogowym. Fatalna była zwłaszcza końcówka 2008 r., kiedy resort finansów ściął drogowcom miliard złotych - wynika z informacji "WSJ Polska".

Jak szacuje Wojciech Malusi, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w ubiegłym roku wydała zaledwie 13,5 mld zł, chociaż plany na 2008 r. sięgały blisko 21 mld zł. Według drogowców w grudniu budżet GDDKiA został uszczuplony przez Ministerstwo Finansów.

Artur Mrugasiewicz z biura prasowego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nie sądzi jednak, że skala zmniejszenia wydatków i ewentualnych zaległości płatniczych wynikających z cięć resortu finansów była aż tak du瘸. Dokładne informacje na ten temat poznamy najdalej w poniedziałek. Resort finansów przyznaje, że doszło do cięć w Ministerstwie Infrastruktury, podobnie jak w innych ministerstwach.

"WSJ Polska" podkreśla, że już teraz słychać obawy o realizację inwestycji drogowych. W 2009 r. budżet krajowy i unijny ma przeznaczyć na nie 31 mld zł, ale nie wiadomo czy cięcia nie uszczuplą tej kwoty.