Obamowa euforia w USA: Jesteś dla nas jak papież

Ogromne wzruszenie milionów ludzi towarzyszyło Barackowi Obamie podczas jego inauguracji na prezydenta USA. Płakali ludzie na waszyngtońskim Mallu, płakali widzowie przed telewizorami. Internauci wpisywali emocjonalne komentarze w profilu Obamy na Facebooku. - Jesteś dla nas jak papież Jan Paweł II - pisali.

Obama 44. prezydentem USA: blogu Wzywam do nowej ery odpowiedzialności

To wydarzenie połączyło niemal wszystkich Amerykanów. Słowa zachwytu nad nowo zaprzysiężonym prezydentem padały z ust młodych i starszych ludzi, kobiet i mężczyzn, białych i czarnoskórych.

Radość i łzy. Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię: Fot. REUTERS/AP

- Spełniło się moje marzenie. Obama jest człowiekiem, którego potrzebujemy w tym właśnie momencie historii - mówił John Saunders.

- W tym tłumie czuje się energię, która jest w powietrzu. Można poczuć, że jest się częścią wielkiej sprawy - mówił 18-letni Jovan Mayfield z Nowego Jorku.

- Mimo że na co dzień borykamy się z problemami finansowymi i nie rozczulamy się zbytnio nad sobą, dziś po prostu nie mogliśmy przestać płakać - mówiła wzruszona Rosalind Campbell z Brooklinu.

- To kamień milowy w dziejach relacji międzyludzkich w USA. Nadzieje naszych przodków zaczęły być realizowane. Obama jest jak odpowiedź na ich modlitwy - mówił Fred Phillipc, 62-letni Afroamerykanin z Waszyngtonu.

Pełne emocji komentarze pojawiały się na profilu Baracka Obamy na Facebooku:

- Księżna Diana była "księżniczką ludu", papież Jan Paweł II był "papieżem ludu", Obama będzie "prezydentem ludu" - napisała jedne ze zwolenniczek nowego prezydenta na jego profilu Facebook.

- Barack, gratuluję rozpoczęcia nowego rozdziału w Twoim życiu. Oglądałam Cię dziś, wyglądałeś tak skromnie. Jeszcze to do ciebie nie dotarło? Jesteś Prezydentem Stanów Zjednoczonych! - wpisała Katie.

- Panie prezydencie, proszę uczyń Dzień Inauguracji Świętem Narodowym, by mój listonosz i wielu innych Amerykanów, takich jak on, mogło uczestniczyć w tej niesamowitej ceremonii - prosiła Suzanne. - Jestem taka szczęśliwa, ledwo to znoszę - pisze Ann.

- Polska gratuluje Panu Prezydentowi Obamie - napisał Michu.

- Właśnie oglądałam przemówienie inauguracyjne z Kanady, jestem cała we łzach... dziękuję" - napisała Jennifer. "Dobra robota Panie Prezydencie". "Doskonała przemowa... Świat potrzebuje więcej wielkich przywódców..." - pisał Dale.