Buszyzmy - the best of George W. Bush

- Każdy, kto uważa, że nie jestem wystarczająco bystry, by podołać mojej pracy, nie wie na co mnie jeszcze stać - powiedział prezydent George W. Bush podczas swojej pierwszej kampanii prezydenckiej. To właśnie wtedy media zaczęły odnotowywać pierwsze buszyzmy. Do dziś internauci zapisali setki niezapomnianych cytatów 43. prezydenta USA. Oto nasza subiektywna lista najlepszych:

Kampania

Zaczynamy od początku. Rok 2000. Kampania prezydencka George W. Bush kontra Al Gore. O czym dyskutowano? Między innymi o dostępie do broni palnej. Prezydent Bush zapewnił, że dostrzega problem zbyt liberalnego prawa dotyczącego posiadania broni...

* - Myślę, że powinniśmy podnieść wiek, w którym nieletni mogą posiadać broń - powiedział.

* Odnosząc się do spraw gospodarczych: - To zdecydowanie budżet. Ma w sobie dużo liczb - stwierdził w maju 2000 r. - Rozumiem rozwój małych przedsiębiorstw. Sam takim byłem - oznajmił w rozmowie z New York Daily News w lutym 2000 r.

* O przywództwie: - Mam inną wizję przywództwa. Przywództwo to ktoś, kto jednoczy ludzi - stwierdził w sierpniu 2000 r.

* O historii: - Myślę, że się zgadzamy: przeszłość się skończyła - oznajmił podczas spotkania z Johnem McCainem w maju.

* A co chciał wówczas przekazać Amerykanom? - To dla nas bardzo ważne, by wyjaśnić naszemu narodowi, że życie jest ważne. Nie tylko życie małych dzieci, także tych żyjących w, no wiecie..., ciemnych lochach internetu - stwierdził.

* Wiarygodność według Busha? - Myślę, że jeżeli mówisz, że zamierzasz coś zrobić i tego nie robisz, to jest wiarygodność - powiedział na internetowym czacie CNN 30 sierpnia 2000 roku.

* W trakcie kampanii po raz pierwszy pojawiły się też słynne już "internety". Podczas prezydenckiej debaty w październiku Bush mówił o zakładaniu "filtrów na internety". Słowo się przyjęło. Już jako prezydent w 2004 wspominał o plotkach krążących w "internetach" . A w maju 2007 stwierdził: - Informacja się porusza. Wiesz, wieczorny news to jeden kierunek, oczywiście, ale porusza się także w blogosfgerze i internetach...

 

Formowanie gabinetu

Początek 2001 roku. Prezydent Bush wybiera członków swojego gabinetu. Ogłasza, że sekretarzem pracy będzie Linda Chavez. Dlaczego akurat ona? - Wierzę w Lindę. Będzie dobrym sekretarzem pracy. Sądząc po tym, co przeczytałem w prasie , ma doskonałe kwalifikacje... - oznajmił prezydent-elekt 8 stycznia 2001 roku w Austin, w Teksasie.

Pierwsza kadencja

20 stycznia 2001 George W. Bush zostaje 43. prezydentem USA. Po ataku z 11 września 2001 na World Trade Center, ogłasza wojnę z terroryzmem. W marcu 2003 rozpoczyna się wojna w Iraku.

* - Myślę, że wojna to niebezpieczne miejsce - stwierdził prezydent Bush w maju 2003. A co przekazał Irakijczykom?

* - Ogromna większość Irakijczyków chce żyć w bezpiecznym, wolnym świecie. My znajdziemy tych ludzi i postawimy ich przed wymiarem sprawiedliwości - stwierdził w październiku 2003 r.

* O biedzie: - Po pierwsze, wyjaśnię coś. Ludzie biedni niekoniecznie są zabójcami . Tylko dlatego, że nie jesteś bogaty, to nie znaczy, że jesteś gotowy zabić - stwierdził w maju 2003 r.

* - Nasz kraj wykłada miliard dolarów rocznie, by pomóc nakarmić głodnych. jesteśmy, jak dotąd najbardziej hojnym państwem na świecie i jestem dumny, że mogę o tym powiedzieć. To nie są zawody - kto jest bardziej hojny. Tak po prostu wam to mówię. Jesteśmy hojni. Nie powinniśmy się tym chwalić, ale jesteśmy. Jesteśmy hojni - oznajmił optymistycznie w lipcu 2003.

* O podatkach: - Obciąłem wszystkim podatki. Nie obciąłem ich. Kongres je obciął. Ja ich poprosiłem, żeby je obcięli - oznajmił w sierpniu 2004.

* A co mówił o sobie? - Chciałbym podziękować mojemu przyjacielowi, senatorowi Billowi Fristowi, za to, że dzisiaj jest z nami. On ożenił się z dziewczyną z Teksasu, chcę, żebyście o tym wiedzieli. Karyn jest tu z nami. Dziewczyna z zachodniego Teksasu, zupełnie jak ja - oznajmił w maju 2004 r. w Nashville, Tennessee. Ale to nie wszystko...

* - Nie jestem zbyt analityczny. Wiecie, nie spędzam zbyt wiele czasu na myśleniu o sobie, o tym, dlaczego robię pewne rzeczy - przyznał w czerwcu 2003 na pokładzie samolotu Air Force One.

Kadencja druga

2 listopada 2004. Bush wygrywa z kandydatem Demokratów Johnem Kerrym. Rozpoczyna się druga kadencja.

* Pytany o ewentualny wybuch pandemii grypy, odparł: - Zamierzam spróbować, czy uda mi się zapamiętać na tyle dużo, by brzmiało, jakbym był obyty w tej kwestii... (czerwiec 2007)

* O Washingtonie: - To George Washington, pierwszy prezydent, oczywiście. Interesujące jest w nim to, że przeczytałem trzy, trzy lub cztery, książki o nim w ubiegłym roku. Czy to nie interesujące? - stwierdził w rozmowie z Kai Diekmann, w maju 2006.

* O sobie. Tym razem z większą pewnością siebie: - Jestem decydującym, i to ja decyduje co jest najlepsze. A najlepsze jest to, by Don Rumsfeld pozostał sekretarzem obrony (kwiecień 2006).

* O wycofaniu wojsk z Iraku: - Nie wycofam ich, nawet jeśli Laura i Barney będą ostatnimi, którzy mnie popierają - według relacji dziennikarza Boba Woodwarda prezydent Bush powiedział to podczas dyskusji z ważnymi politykami Republikanów na temat Iraku w 2007.

* O Tonym Blairze: - Słyszałem, że jest nazywany pudlem Busha . Uważam, ze jest kimś więcej - te słowa prezydenta Busha zacytował w czerwcu 2007 roku dziennik "The Sun".

Pożegnanie

* I na koniec o odejściu i kryzysie: - Przeanalizowałem to i zdecydowałem, że nie chciałbym być prezydentem w czasie depresji większej niż Wielka Depresja, lub na początku depresji większej niż Wielka Depresja... (George Bush, 18 grudnia 2008)