Premier Danii: to Hamas rozpoczął tę wojnę

- To Hamas złamał zawieszenie broni atakując Izrael rakietami - powiedział Anders Rasmussen, premier Danii. Dodał, że "każda wojna jest zła, a obraz obecnej jest przerażający, ale... jest kompletnym nonsensem, żeby krytykować tylko Izrael".

- To, czego nie rozumiem to to, że Hamas chowa się za cywilami. To właśnie Hamas rozpoczął tę wojnę - mówił premier Danii, zapytany o stanowisko swojego kraju przez dziennikarzy. Premier odrzucił też uwagi swojego własnego ministra spraw zagranicznych, Moellera, który mówił o "nieproporcjonalnej reakcji Izraela".

- Mówienie o proporcjonalności to okropne nastawienie do ludzkiego życia. Każda śmierć to o jedna za dużo i to, że zginęło jedynie 10 Izraelczyków nie powinno ich powstrzymać przed zaatakowaniem Hamasu - powiedział Anders Fogh Rasmussen.

Podkreślił też, że kampania w Strefie Gazy, którą Izrael rozpoczął 27 grudnia jest wypełnieniem jego "prawa do samoobrony". - Musimy pamiętać, że Izrael ma prawo się bronić - tak mówi prawo międzynarodowe - tłumaczył, jednocześnie wzywając obie strony do "natychmiastowego zawieszenia broni.

Wcześniej minister pomocy rozwojowej Danii Ulla Toernaes stwierdziła, że jej rząd rozważa zażądanie od Izraela kompensaty za zniszczone w Strefie Gazy kliniki medyczne i centrum pomocy ofiarom tortur, których powstanie i działalność finansowała Kopenhaga. Także i tę uwagę odrzucił premier Rasmussen informując dziennikarzy, że "rząd nie przewiduje żadnej inicjatywy w tym kierunku".