Polki z rodzinami chcą wyjechać ze Strefy Gazy

W związku z rozpoczęciem przez Izrael lądowej ofensywy w Strefie Gazy dwie rodziny, w których są Polki, zadeklarowały chęć wyjazdu z terytorium walk.

Armia izraelska w Strefie Gazy: relacja na żywo

- Zgłosiła się Polka z mężem Palestyńczykiem, która chce ewakuować się przez przejście graniczne z Egpitem, w Rafah. Prawdopodobnie ich intencją jest pozostanie w Egipcie, bo twierdziła, że tam mieszka ich teściowa" - powiedział rzecznik MSZ. Chęć ewakuacji ze Strefy Gazy zgłosiła także inna, trzyosobowa rodzina - Polka, jej mąż Palestyńczyk z polskim paszportem i teść, posiadający jedynie paszport palestyński. Chcą oni wydostać się ze Strefy Gazy przez przejście graniczne Eretz, do Izraela.

Chodzi łącznie o pięć osób. Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest w kontakcie telefonicznym z Polkami, które wraz ze swymi rodzinami chcą wyjechać ze Strefy Gazy. Polska placówka dyplomatyczna w Kairze podjęła działania, mające ułatwić im wyjazd i ewentualny przylot do Polski. Dwa dni temu Izrael pozwolił około trzystu obcokrajowcom opuścić Strefę Gazy. W grupie tej nie było jednak Polaków. W sumie w Strefie Gazy mieszka czternaście rodzin, w których są Polacy. To głównie kobiety, które wyszły za mąż za Palestyńczyków. Nasza placówka w Tel-Awiwie od początku była w kontakcie telefonicznym ze wszystkimi rodzinami; łącznie mówimy o 48 osobach" - tłumaczył Paszkowski, rzecznik MSZ.