"Parkiet": Pierwsze bankructwo z powodu opcji walutowych

Początek bankructw z powodu opcji walutowych? Zdaniem ekspertów, to możliwe. Pierwsze upada Elwo z grupy Rafako - pisze dzisiejszy "Parkiet".

Elwo, producent elektrofiltrów z grupy kapitałowej Rafako, złożyła we wtorek wniosek o upadłość - wynika z informacji "Parkietu". Firma straciła płynność, ponieważ ING Bank Śląski, jeden z czterech banków, z którymi zawarła umowy opcji walutowych, zerwał współpracę i zajął jej rachunki, na których znajdowało się 14 mln zł w gotówce i papierach wartościowych.

Zdaniem ekspertów, kolejne bankructwa przedsiębiorstw uwikłanych w opcje walutowe to tylko kwestia czasu. Mimo zachęt, a nawet gróźb rządu, w wielu przypadkach banki nie będą skłonne iść na ugodę. Wybiorą rozwiązania najkorzystniejsze dla siebie pod względem finansowym, nawet gdyby to miało oznaczać upadłość niektórych ich klientów. Jak pisał wcześniej "Parkiet" problem opcji walutowych dotyczy setek polskich firm. Gdyby dziś miały uregulować wszystkie zobowiązania z tego tytułu, musiałyby wysupłać około 10 mld zł.

Mariusz Różacki, prezes Rafako powiedział "Parkietowi", że upadłość Elwo to najlepsze rozwiązanie. - Jednym cięciem pozbywamy się problemu - powiedział.