50 rocznica rewolucji na Kubie - kalendarium

Kuba obchodzi 50 rocznicę rewolucji dokonanej m.in. przez Fidela Castro i Ernesto Che Guevarę. Przedstawiamy kalendarium najważniejszych wydarzeń, do jakich doszło na Kubie w ciągu tego półwiecza.

1 stycznia 1959 - popierany przez Stany Zjednoczone dyktator Fulgencio Batista ucieka z Kuby, podczas gdy rewolucjoniści pod wodzą Fidela Castro przejmują władzę

3 stycznia 1961 - Stany Zjednoczone zrywają stosunku dyplomatyczne z Kubą w odpowiedzi na nacjonalizację amerykańskich inwestycji na wyspie

16 kwietnia 1961 - Fidel Castro ogłasza swój rząd socjalistycznym. Następnego dnia dochodzi do inwazji w Zatoce Świń: kubańscy uchodźcy polityczni, wyszkoleni, wyposażeni i przetransportowani na wyspę przez CIA, przegrywają bitwę z wojskami Castro w Zatoce.

7 lutego 1962 - Stany Zjednoczone wprowadzają kompletne embargo handlowe na Kubę, które trwa do dziś.

Październik 1962 - Kryzys kubański. Waszyngton odkrywa sowieckie instalacje rakiet balistycznych na Kubie, które - jak się okazało niedługo później - są uzbrojone w ładunki nuklearne. Żądanie ich usunięcia spotyka się z odmową, prezydent John Fitzgerald Kennedy decyduje więc o wprowadzeniu morskiej blokady wyspy, nie dając do niej dostępuje m.in. statkom i okrętom sowieckim z dostawami nowej broni. Po tajnych negocjacjach Moskwa usuwa rakiety, a Waszyngton obiecuje w zamian nigdy nie dokonać inwazji na Kubę i potajemnie usuwa własną broń nuklearną z Turcji.

Listopad 1975 - Fidel Castro wysyła kubańskich żołnierzy do Angoli, aby pomóc socjalistycznemu rządowi w walce z rebeliantami popieranymi przez RPA. To początek 15-letniego konfliktu, w którym wzięło udział 300 tysięcy Kubańczyków.

Kwiecień-Październik 1980 - Kuba wydaje 125 tysiącom własnych obywateli, w zdecydowanej większości dysydentom politycznym, zgodę na wyjazd do Stanów Zjednoczonych z portu w Mariel.

Grudzień 1991 - Związek Radziecki upada, powodując ekonomiczny kryzys na wyspie, którego skutki są widoczne do dziś.

1993 - Stany Zjednoczone nasilają embargo w stosunku do Kuby. Aby ratować upadającą gospodarkę Castro legalizuje dolara amerykańskiego oraz dopuszcza prywatną działalność gospodarczą.

Sierpień-Wrzesień 1994 - Ponad 35 tysięcy osób ucieka z Kuby do Stanów Zjednoczonych na pokładzie własnoręcznie zbudowanych łodzi.

1996 - stosunki z USA pogarszają się po zestrzeleniu dwóch amerykańskich awionetek

Styczeń 1998 - Jan Paweł II pierwszy raz odwiedza Kubę

31 lipca 2006 - Fidel Castro tymczasowo przekazuje władzę nad krajem bratu Raulowi po tym, gdy nagle pogarsza się stan jego zdrowia.

24 lutego 2008 - Raul Castro wybrany prezydentem przez Zgromadzenie Narodowe, formalnie przejmując miejsce swojego brata Fidela.