Zmarł politolog Samuel Huntington

Samuel Huntington, wpływowy amerykański politolog i autor książki "Zderzenie cywilizacji" nie żyje. O jego śmierci poinformowano na stronie internetowej uniwersytetu Harvarda. Miał 81 lat.

Urodzony w Nowym Jorku Samuel Huntington był wpływowym amerykańskim politologiem, wykładał politologię na Harvardzie, redaktorem naczelnym miesięcznika "Foreign Policy". W 1993 w miesięczniku "Foreign Affairs" opublikował artykuł "Zderzenie cywilizacji", w którym przeciwstawił się tezie Francisa Fukuyamy o końcu historii, według której po upadku komunizmu ustrojem, jaki zapanuje na świecie będzie liberalna demokracja.

Huntington twierdzi, że politykę zdominują w przyszłości starcia między cywilizacjami. Przyszłe konflikty zbrojne będą się toczyć nie między państwami, ale między cywilizacjami. Źródłami konfliktów międzynarodowych staną się różnice kulturowe, wywodzące się z podziałów religijnych.

Współczesny świat zmienia się w arenę walki i rywalizacji między ośmioma głównymi cywilizacjami. Rozwinięciem artykułu była wydana w 1996r. książka "The Clash of Civilizations and the Remaking of World Order" ("Zderzenie cywilizacji i ustanawianie nowego porządku światowego"). Teoria Huntingtona znalazła wielu krytyków.