Pierwsze jawajskie nosorożce znalezione na wolności

Cztery 6-miesięczne nosorożce jawajskie znaleziono w sercu dżungli na indonezyjskiej wyspie Jawa. - To daje nadzieję, na utrzymanie gatunku - powiedział Agus Primabudi, szef parku narodowej w Zachodniej Jawie. Nosorożce jawajskie to jeden z najbardziej zagrożonych i najrzadziej występujących gatunków na świecie.

- Cztery nosorożce mające od 6 do 7 miesięcy zostały zauważone przez naukowców w dżungli podczas podróży badawczej - dodał Primabudi, któremu podlega park Ujung Kulon.

Nosorożce też zauważyły ludzi, uciekły więc do swoich rodziców pozostających w parku. Według dyrektora narodziny czterech nosorożców na wolności daje nową nadzieję na przetrwanie gatunku jawajskich nosorożców.

- Najważniejsze co możemy zrobić, to chronić ich środowisko, aby mogły się swobodnie rozmnażać - powiedział Primabudi Agence France Presse.

Nosorożec jawajski, którego rozróżnia mały rozmiar, pojedynczy róg i zwisające zapasy skóry, jest prawdopodobnie najbardziej zagrożonym wyginięciem ssakiem na planecie. Ponad 90 procent spośród 50 jawajskich nosorożców żyje w parku Ujung Kulon, oazie na wyspie.

Jawajski nosorożec jest uznawany za "wyjątkowo zagrożonego" przez organizację WWF i aż do dziś uznawano, że na wolności nie żyje ani jeden osobnik.