Duch Bożego Narodzenia zawitał do Sejmu

Życzenia świąteczne od polityków dla polityków i nie tylko. Jakie postanowienia noworoczne mają Kalisz, Palikot, Wassermann i inni? Czego życzy Kalisz Gosiewskiemu, Palikot - Wiadomo Komu, Kurski - kierowcom, a Wassermann - monterom jacuzzi? Sprawdź.

Niech Gosiewski dba o dzieci, czyli życzenia polityków

Pitera Poncyljuszowi: Więcej zdecydowania

- Politykom z opozycji życzę refleksji na temat funkcjonowania swojego środowiska. Dobrze życzę zwłaszcza Pawłowi Poncyljuszowi - życzyłabym mu działać czasami bardziej zdecydowanie.

Wspomnienia świąteczne? - Prześladują mnie zapachy z dzieciństwa. Amoniak do mycia szyb, zapach ciasta, choina. Taka mieszanka zapachów, która tylko towarzyszyła tym świętom. Pamiętam prezent, kiedy dostałam z siostrą koszule nocne, do tego szlafrok i parasolki. Poczułam się wtedy bardzo dorosła, a może miałam 10 lat.

Piechociński: Kaliszowi życzę, by się nie zmieniał

- Moja postanowienie noworoczne? Należałoby zwolnić, bo jestem pracoholikiem. Żonie i dzieciom obiecałem, że rok 2009 będzie mniej intensywny. Chciałbym mieć więcej dystansu do niepokojów na scenie politycznej. Utrzymanie takiej postawy na tle zdziczałej formy uprawianie polityki przez niektórych moich kolegów bardzo dużo kosztuje. Nie spodziewałem się, że stan destrukcji zachowań, postaw, języka, kultury we wzajemnych relacjach jest tak głęboko depresyjny. Poza parlamentem wyglądało to lepiej.

Życzenia dla polityków: - Wszystkim posłom życzę tego, aby nie mieli problemu Zbigniewa Ziobry, nie musieli wstydzić się za wojaże zagraniczne i żeby nie musieli chodzić po komisjach etyki.

Kaliszowi życzę, by był tak jak dotąd radosny, promienny, życzliwy, koleżeński, potrafiący śmiać się z samego siebie. Stasiowi Żelichowskiemu - by znajdował kolejne tysiąc dowcipów, by w takiej fajnej, życzliwej formie potrafił mówić o sprawach trudnych. A tym, którzy nawalają życzę, by wyciągali wnioski z przeszłości.

Postanowienia noworoczne Ryszarda Kalisza: Brzuch

- Trzeba się wziąć za nasze państwo, aby było bardziej obywatelskie, sprawiedliwe. Po drugie, trzeba się wziąć za mój brzuch, bo coraz większy. Po trzecie, skończyć z populizmem Platformy. Po czwarte, chciałbym być lepszy dla wszystkich ludzi, milej traktować dziennikarki i dziennikarzy.

Życzenia? - Miałbym życzenie, aby inni posłowie ze mną się dobrze czuli. Aby nie traktować wszystkiego ad personam, tylko ad rem. Aby nie wchodzić w spory dotyczące siebie wzajemnie, ale dotyczące poglądów. Aby te spory były bardziej głębokie, dotyczące istoty problemu.

Palikot w Nowym Roku chce schudnąć

Janusza Palikota postanowienia noworoczne: - Starać się dbać o swój rozwój duchowy - mniej krytykować, a więcej pozytywnie oceniać.Schudnąć o 2-3 kilo, nie jadać kolacji, mniej jeść mięsa.

Palikom złożył życzenia Tadeuszowi Cymańskiemu i - standardowo -  prezydentowi: - Prezydent na pewno ma coś w sobie dobrego, co warto w nim odnaleźć. Życzę mu, aby jak najkrócej męczył się na stanowisku, które piastuje. Żeby miał więcej odwagi do zmierzenia się z rzeczywistością, popierając może niepopularne decyzje polityczne, ale potrzebne dla Polski. Posła Cymańskiego dosyć lubię - on jest taki ludowo-retoryczny. Życzę mu utrzymania humoru i zdrowia.

Jacek Kurski kierowcom: Żeby misie nie suszyły na 714

- W dzieciństwie były najlepsze święta - wspomina Jacek Kurski. - Tata gasił światło, kazał patrzeć na gwiazdę. Dzwonił takim pękiem kluczy, co oznaczało, że pojawiły się prezenty. Przybiegaliśmy z bratem, zastępcą redaktora naczelnego Gazety Wyborczej - Jarosławem bratem Kurskim, moim kochanym.

Życzenia w wykonaniu posła Kurskiego. Dla polityków: - Jarosławowi Gowinowi życzyłbym wszystkiego najlepszego, aby zachował umiar i rozsądek w odniesieniu do wielu propozycji PiS. Palikotowi życzyłbym, by kupił sobie taki dobry plaster, który pozwoliłby mu - nie raniąc sobie ust - zamknąć się na dłuższy czas.

Dla kierowców: - Tym dobrze jeżdżącym zgodnie z przepisami - tak jak ja - życzyłbym jak najmniej miśków z suszarkami na 714 i jak najmniej kontaktów z policją.

Wenderlich PiS-owi: Mniej szczucia w Nowym Roku

Posła Wenderlicha postanowienie noworoczne: - Myślę o tym, żeby unikać grzechu odkładania czegokolwiek na jutro. Chcę pracować lepiej.

Jakieś życzenia dla przeciwników? - Staram się nie mieć przeciwników politycznych. Życzyłbym politykom PiS-u, żeby nauczycieli się spoglądać z przyjaźnią na innych i nie robili innym krzywdy. Żebyście nie zaszczuwali się wzajemnie. Nie interes partyjny się liczył i umieli w innym widzieć człowieka. Boję się, że za rok będę musiał te życzenia ponawiać.

Wassermann monterom jacuzzi: Fachowości

- Od pewnego czasu mam takie postanowienia, aby rodzina odczuwała to, że jestem ojcem, dziadkiem i mężem - mówi Zbigniew Wassermann.

Życzenia dla monterów jacuzzi i prokuratorów: - Monterom jacuzzi życzę fachowości, Polska cierpi obecnie na brak fachowców. Przy tej okazji życzyłbym także prokuratorom i przedstawicielom organom wymiaru sprawiedliwości, żeby obiektywnie rozpatrywali pewne rzeczy. Bo w związku z tą sprawę mam wiele zarzutów pod adresem prokuratury. Życzyłbym, aby organy ścigania i inne organy wymiaru sprawiedliwości były organami, do których ma się zaufanie i szacunek.

Niesiołowski: Antypostanowienia i brak życzeń

- Nie mam żadnych postanowień noworocznych, bo uważam to za zawracanie głowy. Jak widzę w Sejmie, jak każdy każdemu życzy, a później nie pamięta, co - to są jakieś takie gesty czysto rytualne. Nie lubię rzeczy pustych.

Nie rozumiem sensu składania życzeń przeciwnikom politycznym. Co - mam życzyć Macierowiczowi, żeby zniknął? Niektórzy z nich są ludźmi tak szkodliwymi dla Polski, że chciałbym, aby zniknęli - to czego mam im życzyć? Niektórych bym odesłał do psychiatry.

Nie widzę powodu składania życzeń ludziom, co do których uważam, że są niepotrzebni w życiu publicznym.

Kłopotek: W 2009 odpuszczam sobie media

- Odpuścić media - mniej występować, więcej odmawiać, bo chyba ostatnio za dużo Kłopotka w mediach - planuje poseł Eugeniusz Kłopotek.

Politykom... - Pogroziłbym rózgą, choć jeszcze nie będę nią siekał. Ja jestem raczej dobrodusznym człowiekiem, szybko zapominam o urazach. Ale w razie czego potrafię przyłożyć, oj potrafię...

Prezydent Lech Kaczyński związkowcom

Zdrowia, szczęścia w życiu rodzinnym i prywatnym. Życzę owocnego dialogu społecznego, aby było mniej konfliktów społecznych w trudniejszym okresie - życzenia, które prezydent powiedział podczas spotkania z przedstawicielami związków zawodowych.

Lech Wałęsa: Mniej psujmy

Życzyłby większej aktywności, roztropności oraz wykorzystania szansy, jaka się zdarzyło w tym pokoleniu. Nie pamiętam by jakieś pokolenie miało taką szansa, jaka nam się zdarzyła. A na razie dość dużo psujemy z tej szansy.

Jerzy Owsiak: By politycy nas lubili

Chcielibyście mieć mannę z nieba, świecące samochody, chcecie mieć więcej, więcej i jeszcze więcej. A ja życzę, abyśmy zdrowi byli - do pracy, do przytulenia. Życzę miłości wzajemnej za zupełną darmochę. Życzę, abyśmy lubili się nawzajem, abyśmy byli kochani przez tych, co nami rządzą i żeby oni nas lubili.

Życzenia zebrało Politbiuro wraz za Radiem TOK FM.

Więcej o: