Jest plan zaprzysiężenia Obamy: wystąpi m.in. Aretha Franklin

W Stanach Zjednoczonych ogłoszono plan uroczystości zaprzysiężenia Baracka Obamy na stanowisko prezydenta. Podczas ceremonii wystąpią znani amerykańscy piosenkarze i muzycy. Inwokację wygłosi pastor konserwatywnego nurtu chrześcijańskiego Rick Warren.

Podczas poprzednich ceremonii zaprzysiężenia prezydentów USA występowali zazwyczaj soliści operowi. Barack Obama odszedł od tej tradycji i wybrał znaną piosenkarkę muzyki soul Arethę Franklin. Oprócz niej na inauguracji wystąpią słynni wiolonczeliści - urodzony we Francji Amerykanin chińskiego pochodzenia Yo Yo Ma oraz posiadający izraelskie korzenie Itzhak Perlman. Zagrają oni utwór skomponowany przez Johna Williamsa - autora muzyki do filmów "Gwiezdne wojny" oraz "Patriota".

Środowiskom amerykańskich liberałów nie spodobał się wybór pastora Ricka Warrena, który podczas inauguracji wygłosi religijną inwokację. W sprawach światopoglądowych pastor reprezentuje bowiem konserwatywne poglądy - zdecydowanie sprzeciwia się aborcji i małżeństwom homoseksualnym. Warren należy jednak do umiarkowanego skrzydła ewangelikanizmu.

Wzywa swoich zwolenników do walki z AIDS, biedą i globalnym ociepleniem; działa na rzecz zakończenia konfliktu w Darfurze. Ceremonia zaprzysiężenia Baracka Obamy na prezydenta USA odbędzie się 20 stycznia w Waszyngtonie. Według różnych szacunków, weźmie w niej udział od półtora do 4 milionów ludzi.