Przez przypadek odkryto nieznane rysunki Leonarda da Vinci

W paryskim Luwrze znaleziono trzy rysunki, których autorem jest prawdopodobnie Leonardo da Vinci. Przez długie lata nikt nie zauważył, że znajdowały się one po prostu na odwrocie jednego z obrazów włoskiego mistrza.

Jeden z konserwatorów Luwru zupełnie przypadkiem zauważył trzy rysunki na odwrocie obrazu Leonarda da Vinci "Madonna z dzieciątkiem i świętą Anną". Stało się to w chwili, gdy obraz zdejmowano ze ściany, by odesłać go do konserwacji.

Początkowo na odwrocie obrazu udało się rozpoznać rysunki przedstawiające dwie końskie głowy oraz połowę ludzkiej czaszki. Po bardziej dogłębnej analizie laboratoryjnej, przeprowadzonej w Centrum Badań i Konserwacji Muzeów Francuskich, wykryto jeszcze jeden rysunek przestawiający Jezusa jako dziecko wraz z jagnięciem. Styl tych rysunków bardzo przypomina styl Leonarda da Vinci.

Dyrekcja Luwru poinformowała, że jest to odkrycie o wyjątkowym znaczeniu, ponieważ rysunki wykonane na odwrocie innych obrazów są bardzo rzadkie. Nigdy dotąd nie znaleziono takich rysunków wykonanych ręką włoskiego geniusza.