Podejrzani o wyłudzenie ponad 26 mln zł podatku

Łódzki sąd aresztował 12 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa i przestępstwa podatkowe. Według śledczych grupa zajmująca się fikcyjnym obrotem tekstyliami wyłudziła ponad 26 mln zł zwrotu podatku VAT.

Wśród aresztowanych jest sześcioro mieszkańców woj. łódzkiego, pięcioro z woj. podkarpackiego oraz jedna osoba z Bydgoszczy.

Wobec dwóch innych osób zatrzymanych w tej sprawie zastosowano poręczenia majątkowe w wysokości 100 tys. zł, a pięć kolejnych oddano pod dozór policji - poinformowała podisnp. Joanna Kącka z biura prasowego łódzkiej policji.

19 osób, w tym dziewięć kobiet, podejrzanych o udział w tej grupie przestępczej zatrzymali w ostatnich dniach łódzcy policjanci. Wśród nich są przedsiębiorcy z branży tekstylnej i tzw. słupy, czyli osoby, na które rejestrowano fikcyjne firmy m.in. z Łodzi, Bydgoszczy i Rzeszowa.

Serwis policyjni.pl poleca: Porwał 17-latkę z miłości. Chciał wziąć z nią ślub

Z ustaleń śledczych wynika, że firmy te zajmowały się m.in. fikcyjnym obrotem i eksportem towarów, głównie tkanin i odzieży, za wschodnią granicę. Dzięki temu ubiegały się o zwrot podatku VAT. W ten sposób podejrzani wyłudzili co najmniej 26 mln zł zwrotu podatku i usiłowali wyłudzić kolejnych 10 mln zł.

Grupa działała w latach 2004-2007. Według prokuratury kierowało nią małżeństwo przedsiębiorców z Łodzi Agata S. i Leszek S. oraz prowadząca biuro rachunkowe Agnieszka M. Większości podejrzanych grożą kary do 10 lat więzienia.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono m.in. 10 samochodów, motocykl BMW i ok. 800 tys. zł gotówką oraz akty notarialne nieruchomości należących do zatrzymanych. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

Serwis policyjni.pl poleca: Groził policjantom siekierą

Więcej o: