Co się stanie ze zwierzętami Aleksego II?

Trzy psy, stary rudy kot, kanarki, pawie i łabędzie patriarchy moskiewskiego i Wszechrusi Aleksego II, które zostały bez swojego pana, zostaną przekazane w dobre ręce lub otrzyma je w spadku przyszły zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego - podaje agencja Interfax, powołując się na osobę z otoczenia Aleksego.

Wszystkie zwierzęta do czasu Soboru Lokalnego, który ma się odbyć pod koniec stycznia, jak dotychczas, będą mieszkać w rezydencji Pieriediełkino pod opieką mniszek, zajmujących się gospodarstwem patriarchy. Możliwe, iż jego następca zechce je zatrzymać, jeżeli zaś nie - są różne warianty gdzie można umieścić te zwierzęta.

Ulubieńcami Aleksego II byli pekińczyk Pusza, mops Kiesza i mały biały pudel o imieniu Tusia, podarowany przez dzieci z Biesłanu. Pusza - to rudy pies, którego telewidzowie widzieli w ostatnim wywiadzie patriarchy, pokazywanym przed kilkoma dniami na I kanale rosyjskiej tv.

Kiedy do patriarchy przyjeżdżali goście, również dziennikarze, Pusza jako pierwszy wychodził im na spotkanie, merdając ogonem. Teraz wszystkie trzy psy na swój sposób przeżywają stratę ukochanego gospodarza.

Patriarcha Aleksy ciepło odnosił się do "braci mniejszych", oceniając ich oddanie i dobroć. Dziewięć lat temu na prośbę ekologów zwrócił się do władz z apelem o zaprzestanie praktyki zabijania bezpańskich psów i kotów.

W swoich wywiadach zwierzchnik Patriarchatu Moskiewskiego opowiadał, że domowi ulubieńcy pomagają mu także oderwać się od obowiązków. Z nimi odpoczywam i na jakiś czas odłączam się od codziennej rutyny - mówił patriarcha.

Aleksy II, patriarcha Moskwy i Wszechrusi, zmarł 5 grudnia w wieku 79 lat.