Betlejemskie Światło Pokoju jest już w Polsce

W nocy z 13 na 14 grudnia Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło u podnóża Tatr. - Światło które dziś otrzymujemy jest Symbolem Chrystusa - powiedział do licznie przybyłych delegacji harcerskich ks. phm. Ronald Kasowski Naczelny Kapelan ZHP podczas mszy pasterskiej.

- To dobrze, że otrzymujemy je po drugiej stronie Tatr, w miejscu gdzie ludzie kształtowali swoje charaktery. Chcemy w ten sposób podziękować Bogu za to, że możemy być przykładem jego miłości. Nieśmy płomień braterstwa wszędzie tam gdzie przyjdzie nam pełnić harcerską służbę - podkreślił w homilii Naczelny Kapelan ZHP.

Dziś spod Tatr Ogień z Betlejem trafił do Krakowa i Częstochowy.

Betlejemskie Światło Pokoju to coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem. Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei - tradycyjnie stawiane jest na wigilijnym stole.

Akcję zapoczątkowały w 1986 Austriackie Radio i Telewizja w Linzu, jako działanie charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Dzięki udziałowi w niej skautów, akcja obejmuje prawie całą Europę. Światło co roku przywożone jest z Betlejem do Wiednia, gdzie w katedrze przekazywane jest skautom z sąsiednich krajów. Następnie sztafetą trafia do najdalszych zakątków kontynentu.

W Polsce akcję od 1991 roku prowadzą harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, którzy odbierają Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich na przejściu granicznym Łysa Polana w Tatrach. Następnie, po uroczystej mszy świętej odprawianej w Kaplicy Betlejemskiego Światła Pokoju, zlokalizowanej na terenie Schroniska Górskiego ZHP "Głodówka" światło trafia do wszystkich chorągwi, hufców i drużyn harcerskich, a za ich pośrednictwem do mieszkańców miast i wsi. Betlejemskie Światło Pokoju z rąk harcerzy uroczyście przyjmuje m.in.: prezydent RP, prezes Rady Ministrów, marszałek Sejmui prymas Polski.

Polscy harcerze przekazują Betlejemskie Światło Pokoju również do wschodnich sąsiadów - na Rosję, Litwę, Białoruś i Ukrainę.