Zmarła Bettie Page - ikona seksu lat 50'tych

W Los Angeles w wieku 85 lat zmarła na atak serca Bettie Page. Słynna ''pin-up girl'', jedna z pierwszych gwiazd Playboya, była ikoną seksu porównywalną z Marilyn Monroe.

W latach jej największej popularności plakat z Bettie Mae Page wisiał sypialni co drugiego, amerykańskiego nastolatka. Wojskowi piloci ozdabiali jej podobizną kadłuby swoich samolotów. Kochała się w niej cała Ameryka.

Page miała swój, niemały wkład w rewolucję seksualną lat sześćdziesiątych. W obiegu znajdowały się tysiące jej półnagich zdjęć. Stała się ikoną. Można ją było znaleźć na plakatach reklamowych, w komiksach, a także na zapalniczkach, magnesach na lodówkę oraz szklankach do whisky - wymienia we wspominkowym artykule ''Los Angeles Times''.

- Ciężko czasem określić, w jaki sposób dana osoba trafia do masowej świadomości i staje się ikoną - powiedział o zmarłej twórca "Playboya", Hugh Hefner. - Bettie Page była jedną z pierwszych dziewczyn Playboya, stała się prawdziwą ikoną, na nowo definiując piękno i style w modzie. Potem znikła. Wiele lat później pojawiła się raz jeszcze i zostaliśmy przyjaciółmi. Jej odejście jest czymś wyjątkowo smutnym - dodał.