Og這szono nominacje do Z這tych Glob闚

Dzisiaj w Beverly Hills og這szono list nominacja do Z這tych Glob闚, drugiej najwa積iejszej nagrody ameryka雟kiego przemys逝 filmowego. Bezapelacyjnym liderem jest telewizja HBO, kt鏎a ma szans na 22 statuetki .

Czwartkową ceremonię ogłoszenia nominacji do Złotych Globów zdominowały gwiazdy du瞠go kalibru. Na liście znaleźli się m.in. Brad Pitt, Leonardo DiCaprio, Tom Cruise i Angelina Jolie.

Na dziennikarskiej gie責zie faworytami są aktor Brad Pitt i film Batman. Ten pierwszy za rolę w filmie "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona" ("The Curious Case of Benjamin Button") w reżyserii Davida Finchera. Film opowiada o mężczyźnie, który urodził się mając 80 lat i stopniowo młodniał. Brad Pitt zagrał tam tytułową rolę obok sławnej australijskiej aktorki Cate Blanchett, którą polscy widzowie doskonale znają z roli elficy Galadrieli i demonicznej sowieckiej specjalistki szukającej kryształowej czaszki razem z Indianą Jonesem. Film dopiero będzie wyświetlany w Stanach Zjednoczonych, ale już zebrał bardzo entuzjastycznie opinie krytyków. Polska premiera filmu będzie dopiero 6 lutego 2009 r.

Dramat Finchera, reżysera m.in. "Siedem" i "Podziemnego kręgu", jest też wymieniany jako faworyt przyszłorocznych Oskarów. W wyścigu do Złotych Globów ma aż 5 nominacji. Tyle samo zebrały w sumie thriller polityczny "Frost/Nixon" i dramat "Doubt" z Meryl Streep w roli głównej.

O tytuł najlepszego filmu "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona" zmierzy się z "Frost/Nixon", którego fabuła jest oparta na wydarzeniach po odkryciu afery Water Gate. Inni kandydaci do tytułu to: "The Reader", "Slumdog Millionaire" i "Drogą do szczęścia" ("Revolutionary Road") z Leonardem DiCaprio w roli głównej. Ten ostatni film opowiada o parze małżonków, żyjących na przedmieściach, sfrustrowanych brakiem spełnienia w związku i karierze zawodowej.

Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Frank Langella ("Frost/Nixon"), Sean Penn ("Milk") i Mickey Rourke ("The Wrestler") są kandydatami do statuetki w kategorii najlepszy aktor dramatyczny.

Wśród kobiet będą rywalizowały: Anne Hathaway ("Rachel Getting Married"), Angelina Jolie ("Changeling"), Meryl Streep ("Doubt"), Kristin Scott Thomas ("I've Loved You So Long") i Kate Winslet za rolę sfrustrowanej żony w "Revolutionary Road".

Ciężkie zadanie stoi przed Tomem Cruisem ("Tropic Thunder"). W walce o statuetkę dla najlepszego aktora drugoplanowego będzie się musiał zmierzyć z nominowanym pośmiertnie za genialną kreację postaci Jokera w filmie "Mroczny Rycerz" ("The Dark Knight").

Do statuetki dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego nie nominowano, żadnej polskiej produkcji. Jest za to nietypowy dokument wojenny, animowany "Walc z Bashirem" ("Waltz with Bashir") produkcji Izraelskiej.

Najwięcej nominacji za 2008 r. otrzymała telewizja HBO, m.in. za seriale In Treatment i True Blood, opowiadający o wampirach.

Złote Globy są przyznawane od 1944 r przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Nagroda jest uważana za sprawdzian przed rozdaniem Oskarów, najważniejszych wyróżnień amerykańskiego przemysłu filmowego.

Nominacje do Złotych Globów w najważniejszych kategoriach:

Najlepszy film:

1. " The Curious Case of Benjamin Button"

2. "Frost/Nixon"

3. "The Reader"

4. "Revolutionary Road"

5. "Slumdog Millionaire"

Najlepszy reżyser dramatyczny:

1. Danny Boyle "Slumdog Millionaire"

2. David Fincher "The Curious Case of Benjamin Button"

3. Sam Mendes "Revolutionary Road"

4. Ron Howard "Frost/Nixon"

5. Stephen Daldry "The Reader"

Najlepszy aktor dramatyczny:

1. Leonardo DiCaprio "Revolutionary Road"

2. Frank Langella "Frost/Nixon"

3. Sean Penn "Milk"

4. Brad Pitt "The Curious Case of Benjamin Button"

5. Mickey Rourke "The Wrestler"

Najlepsza aktorka dramatyczna:

1. Anne Hathaway "Rachel Getting Married"

2. Angelina Jolie "Changeling"

3. Meryl Streep "Doubt"

4. Kristin Scott Thomas "I've Loved You So Long"

5. Kate Winslet "Revolutionary Road"

Najlepszy musical lub komedia:

1. "Burn After Reading"

2. "Happy Go Lucky"

3. "In Bruges"

4. "Vicky Cristina Barcelona"

5. "Mamma Mia"

Najlepszy film animowany:

1. Bolt

2. Kung Fu Panda

3. WALL-E

Najlepszy film nieanglojęzyczny:

1. "The Baader Meinhof Complex" - Niemcy

2. "Everlasting Moments" - Szwecja/Dania

3. " Gomorrah" - Włochy

4. "I've Loved You So Long" - Francja

5. "Waltz With Bashir" - Izrael

Najlepszy serial telewizyjny:

1. "Dexter" (Showtime)

2. "House" (Fox)

3. "In Treatment" (HBO)

4. "Mad Men" (AMC)

5. "True Blood" (HBO)

Najlepszy serial komediowy lub musicalowy:

1. "30 Rock" (NBC)

2. "Californication" (Showtime)

3. Entourage (HBO)

4. "The Office" (NBC)

5. "Weeds" (Showtime)