TFI znowu zarabiają. Wszystko dzięki transferom w CU?

Towarzystwa funduszy inwestycyjnych rok czekały na ten moment. W listopadzie po raz pierwszy od października 2007 r. do funduszy wpłynęło więcej pieniędzy, niż zostało z nich wycofanych. Różnica to 1,1 mld zł. A wszystko dzięki transferom wewnątrz grupy Commercial Union - pisze ?The Wall Street Journal Polska?.

Według gazety trudno w tym upatrywać stałej tendencji skoro na dodatnie saldo wpłat i umorzeń znaczący wpływ miała decyzja jednego z ubezpieczycieli. Commercial Union przesunął do TFI część aktywów ulokowanych na rynku akcji, zarządzanych do tej pory przez firmę asset management. Operacja ta mogła poprawić bilans o blisko 2 mld zł - szacują firma Analizy Online i Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami. Gdyby nie jego posunięcie, z TFI odpłynęłoby w listopadzie 0,9 mld zł.

"WSJ Polska" przypomina, że fundusze inwestycyjne w dalszym ciągu notują spadek wartości aktywów. Na koniec listopada zmniejszyły się one o 0,2 proc. Środki przez nie zarządzane wynosiły 70,9 mld zł. "Tym samym seria zniżek wydłużyła się do 13 miesięcy, a rynek znalazł się w tym samym punkcie co w marcu 2006 r." - można przeczytać w raporcie Analiz Online i IZFiA.

W minionym miesiącu najwięcej aktywów - ponad 25 proc. - przybyło w funduszach surowcowych, wciąż jednak odgrywających niewielką rolę w całości rynku. Drugi wynik miały fundusze akcji - wzrost o 9 proc.