Kalinowski: Bliskie porozumienie ws. pakietu klimatycznego

Wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski z PSL uważa, że Polska jest blisko osiągnięcia porozumienia w sprawie przyjęcia pakietu klimatycznego w ramach UE.

Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia uważa, że groźba zawetowania porozumienia przez Polskę miała dobre skutki. Jego zdaniem doprowadziła ona do uwzględnienia naszych postulatów przez te państwa Unii Europejskiej, których energetyka nie jest oparta w tak znacznym stopniu na węglu.

Przyjęcie pakietu klimatycznego, zakładającego znaczną redukcję emisji gazów cieplarnianych będzie tematem najbliższego szczytu Unii Europejskiej, który rozpocznie się w czwartek w Brukseli. Polskę będą reprezentować prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk. Jarosław Kalinowski jest zdania, że negocjacje w sprawie pakietu są wyłączną domeną rządu. W opinii wicemarszałka Sejmu prezydent wykorzysta swoją obecność na szczycie do poruszenia "spraw gruzińskich."

Jarosław Kalinowski powiedział, że przyjęcie nowych rozwiązań w kwestiach klimatyczych na szczycie w Brukseli jest mało prawdopodobne. Zaznaczył jednocześnie, że Francji zależy na przyjęciu pakietu klimatycznego jeszcze w grudniu, gdyż mogłaby ogłosić sukces swojej prezydencji, która dobiega końca.

Polityk PSL mówił też, że jeśli Polska chce chronić klimat, to nieuniknione jest wprowadzenie w naszym kraju energetyki jądrowej. Zdaniem Jarosława Kalinowskiego budowa elektrowni jądrowej w Polsce jest kwestią lat.