KUL istnieje już 90 lat

Dziewięćdziesiąt lat temu odbyła się pierwsza inauguracja roku akademickiego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Dwa dni później rozpoczęły się zajęcia dla studentów. Dzisiaj odbyły się uroczyste obchody rocznicy.

Mszę dziękczynną odprawił 8 grudnia abp Józef Życińskie, wielki kanclerz uczelni. Zachęcił zebranych żeby wzorowali się na założycielach uniwersytetu. - Umieć nie zrażać się rozczarowaniami chwili obecnej, patrzeć daleko, perspektywicznie - mówił w homilii metropolita lubelski. Podkreślił, że uniwersytet na przestrzeni lat kształtował przestrzeń dialogu, szacunek dla człowieka i jego godności. Wezwał kadrę i studentów, żeby nie pozwolili przemianom kulturowym zniszczyć dorobek 90. lat istnienia uczelni.

Po mszy, w auli kard. Wyszyńskiego, pracownikom uczelni zostały wręczone odznaczenia państwowe, promocje doktorskie i nagrody rektora.

Inauguracja pierwszego roku akademickiego na KUL odbyła się 8 grudnia 1918 r. Zajęcia rozpoczęły się 10 grudnia w pomieszczeniach Seminarium Duchownego. Obecny gmach uczelni został przekazany z polecenia marszałka Józefa Piłsudskiego w 1921 r. Uniwersytetowi przyznano tzw. koszary świętokrzyskie, dawny obiekt klasztorny dominikanów obserwantów z XVIII w.

Na pierwszy rok przyjęto 399 studentów, którzy studiowali na czterech wydziałach: Teologicznym, Prawa Kanonicznego i Nauk Moralnych; Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych oraz Nauk Humanistycznych. Wśród pierwszych studentów było 171 kobiet, a na uczelni pracowało wtedy 25 pracowników naukowo-dydaktycznych.

Od 2005 r. KUL nosi imię Jana Pawła II. Obecnie studiuje tam ok. 21 tys. osób.