Moherowe berety świętują dzisiaj w Toruniu

Radio Maryja obchodzi w sobotę 17. urodziny. Do Torunia na zaproszenie o. Rydzyka ciągną od rana tysiące słuchaczy rozgłośni z całej Polski i z zagranicy. Przy kościele św. Józefa na Bielanach, gdzie odbędą się główne uroczystości, wyrosły dwa gigantyczne namioty.

- Zorganizowaliśmy autokar, jeszcze mamy kilka wolnych miejsc. Pozdrawiam wszystkich, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Matki Bożej do Torunia - mówi na antenie Katarzyna z koła przyjaciół Radia Maryja w Białej Podlaskiej. - Bogu dzięki za tak ofiarne dary serca zniesione do biura naszego koła, które przywieziemy.

- Jadwiga, telefonuję z Płocka. Jesteśmy już skompletowani, duży autokar na 55 osób.

- Warszawa, Wilanów, parafia św. Anny. Ponieważ wykruszyło nam się kilka osób, mamy wolne miejsca, luksusowym autokarem jedziemy, można się zgłaszać.

Ogłoszenia o zorganizowanych grupach wybierających się na toruńską uroczystość Radio Maryja nadaje od dwóch tygodni. Na zeszłoroczną imprezę ściągnęło niemal 10 tys. osób. Teraz może być podobnie. Autokary pełne pań w moherowych beretach ciągną do Torunia już od rana. Wszystkie mają wielkie numery za przednią szybą. W południe nasz reporter widział już wóz z numerem 86. Słuchacze zjeżdżają m.in. z Radomia, Poznania, Płocka czy Białegostoku. Obecnie pielgrzymi zwiedzają siedzibę Radia Maryja i Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej

Przy kościele oo. redemptorystów św. Józefa na Bielanach, gdzie odbędą się główne uroczystości, wyrosły dwa gigantyczne namioty. W jednym na gości czekają stoiska z książkami, kalendarzami, płytami i przeróżnymi gadżetami Fundacji Nasza Przyszłość oraz bufet z ciepłym posiłkiem. W drugim jest scena z olbrzymim telebimem, na którym będzie można obejrzeć to, co się dzieje w kościele - nie wszyscy chętni zmieszczą się w świątyni.

Z myślą o imprezie Kapela znad Baryczy nagrała polkę "Moherowe berety", która stała się przebojem Radia Maryja. Refren: "A my kochamy moherowe berety,/ te nasze mamy w nich pięknie wyglądają./ To dumne damy i mądre kobiety,/ co swą rodzinę i swój polski dom kochają.

Polka "Moherowe berety"

Oficjalna część uroczystości w kościele św. Józefa rozpoczyna się o godz. 12.30 różańcem prowadzonym przez kleryków redemptorystów. Godzinę później zagra zespół muzyki sakralnej Lumen, ze 100-osobowym chórem, zaś o 16 zacznie się msza pod przewodnictwem bpa toruńskiego Andrzeja Suskiego z homilią ordynariusza włocławskiego Wiesława Meringa.

Tu nie pojedziesz

W związku z imprezą, Miejski Zarząd Dróg od 8 rano do 13 wprowadza ograniczenie w ruchu na ul. Żwirki i Wigury - od ul. Grudziądzkiej do Legionów. Nie dotyczy to pojazdów MZK oraz dojazdu do posesji mieszkańców. Wyłączona z ruchu będzie również ul. Grunwaldzka, na odcinku Borowiacka - św. Józefa oraz św. Józefa do bramy wjazdowej kościoła. Nie będzie możliwości wjazdu na św. Józefa od strony pl. ks. Frelichowskiego. Na skrzyżowaniach ruchem kierować ma policja.