Chińscy internauci chcą bojkotu Francji

Chińscy internauci wzywają do bojkotu francuskich produktów. Antyfrancuskie nastroje zostały ponownie rozbudzone po zapowiedzi spotkania francuskiego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego z Dalajlamą, do którego ma dojść jutro Polsce.

Chińskie władze ostrzegły w tym tygodniu Francję, że jeśli Sarkozy, który reprezentuje aktualnie całą Unię Europejską, spotka się z Dalajlamą, stosunkom obu państw grożą poważne konsekwencje. Z powodu wizyty duchowego przywódcy Tybetańczyków w Europie Pekin odwołał planowany na 1 grudnia szczyt Chiny-Unia Europejska.

W chińskim Internecie w ostatnich dniach pojawia się coraz więcej apeli, wzywających do bojkotu francuskich produktów i firm, działających na terenie Chin.

W kwietniu tego roku - ze względu na protesty na trasie z olimpijskim zniczem, do których doszło w Paryżu - wielu Chińczyków bojkotowało sklepy francuskiej sieci supermarketów Carrefour. Na taksówkach sporadycznie pojawiały się także naklejki informujące o tym, że kierowca nie życzy sobie francuskich pasażerów.